Porównanie cen wody

Odsłony: 1640

{jcomments on}Porównanie cen wody

Oto kolejny przejaw drożyzny w naszej gminie, ostatnio wspominaliśmy o opłacie za śmieci, która w Głuchołazach jest  wyższa o 38 % niż Nysie. Teraz kolejny przykład dotyczący cen wody.

Jak wiadomo cena dostarczenia wody dla gospodarstwa domowego w Głuchołazach za 1 m3, po dopłacie przez gminę 1,35 zł,. wynosi 5,39 zł. Gospodarstwo domowe płaci za odprowadzenie 1 m3 ścieków 4,31 zł. Zatem w sumie opłata za dostarczanie i odprowadzanie 1m3 wody wynosi 9,70 zł.

Tymczasem w gminie Nysa dopiero od 1 lipca planowane są podwyżki. Zgodnie z uchwałą nyskich radnych opłaty wzrosną o kilka procent. Ale uwaga, obecnie ceny te wynoszą:

3 zł za metr sześcienny wody i za odbiór ścieków - 4,21 zł. Nowe uchwalone stawki to:  3,19 zł za wodę i 4,12 zł za ścieki. A zatem po podwyżce mieszkańcy gminy Nysa zapłacą za dostarczanie i odprowadzanie 1m3 wody 7, 31 zł.

 Nyska Akwa wyliczyła już, że podwyżka nie uderzy zbyt mocno w kieszeń mieszkańców, bo opłaty wzrosną miesięcznie tylko o 1,50 zł.

I jak to skomentować? Gmina Nysa, która w grudniu 2012 r. zakończyła inwestycje wodno-kanalizacyjną w swoich wioskach, będzie miała nadal ceny niższe o 25%. Jakby jeszcze tego było mało, prawdopodobnie nyska „Akwa” o wiele więcej wykosztowała się na kanalizację na wsiach, bo zgodnie z prawem wykonywała ją do pierwszej studzienki na posesji.

W Głuchołazach aż strach pomyśleć, jakie będą ceny po zakończeniu inwestycji podłączania wsi do sieci. Prawdopodobnie przez wiele lat będziemy jeszcze słuchać narzekań, ile to pieniędzy poszło na kanalizację i wodociągi, a nasi radni zgodnie podnosić będą ręce, by przegłosować kolejne podwyżki.

A może wysłać nasze władze do Nysy, by zobaczyły, jak inni zarządzają gminami, że pieniędzy starcza i nie trzeba po nie sięgać do kieszeni mieszkańców. Nie zaszkodzi skorzystać z dobrych wzorców, zamiast ciągle ubolewać nad swym losem. Użalanie się nad sobą zostawmy zaś mieszkańcom, którzy mają coraz mniej powodów, by cieszyć się z faktu, że są częścią tej właśnie gminy.