Nie będzie dodatkowych miejsc pracy dla nauczycieli

Odsłony: 1186

{jcomments on}Nie będzie dodatkowych miejsc pracy dla nauczycieli

Resort pracy zachęca samorządy do tworzenia nowych miejsc pracy dla zwalnianych nauczycieli. Proponuje na przykład zatrudnianie ich w charakterze asystenta rodzinnego oraz opiekuna w żłobku. Działanie takie miałoby zneutralizować skutki niżu demograficznego, który widać już w naszych szkołach. Z wypowiedzi burmistrza Głuchołaz dla Radia Opole wynika jednak, że w naszej gminie nie przewiduje się żadnych dodatkowych miejsc pracy:

„Najpierw, kiedy daje nam się pieniądze tak znikome na finansowanie oświaty, a potem się mówi, że jeżeli dana placówka przeżywa kryzys nie tylko demograficzny (...), żeby zatrudniać po raz kolejny daną osobę bez tych pieniędzy, które mamy, no to przecież to jest sytuacja paradoksalna. Dlatego moim zdaniem te pomysły to można gdzieś tam realizować, jeżeli ktoś ma konkretne zadania i stworzy te miejsca pracy. Trudno żeby gmina nagle tworzyła dla grupy nauczycieli miejsca pracy”.

Po dwakroć słusznie. Po pierwsze, ktoś gotów by wysnuć wniosek, że burmistrz myśli o sobie. Po drugie, gmina powinna zabiegać o nowe miejsca pracy dla wszystkich, nie tylko dla jednej grupy zawodowej. Jeśli władze samorządowe stworzą przyjazne warunki dla rozwoju gospodarki, przyciągną inwestorów, same zainicjują rozwój różnorakiej działalności gospodarczej, każdy mieszkaniec gminy będzie mógł znaleźć swoje miejsce pracy. Gorzej natomiast, jeżeli samorządowcy całą swoją energię poświęcają na likwidowanie tego, co jeszcze zostało, wierząc oczywiście, że przyczyni się to do oszczędności w gminie. Już Sofokles powiedział, że  „dobry los nie jest sprzymierzeńcem bezczynnych”.