Będą Dni Twierdzy Nysa

Odsłony: 1416

{jcomments on}Będą Dni Twierdzy Nysa

Wprawdzie po okolicy poszła już fama, że w tym roku Nysa zrezygnowała z corocznej imprezy obrazującej obronę miasta sprzed ponad 200 lat, ale jak się okazuje, jest to częściowa prawda. Nie będzie tylko inscenizacji bitwy, której przygotowanie wymaga sporych nakładów pieniężnych, a przecież nie sposób odzyskać ich, choćby częściowo, w postaci dochodów ze sprzedanych biletów, bo potyczka rozgrywana jest w szczerym polu. W naszym powiatowym mieście odbędą się jednak Dni Twierdzy Nysa. 27 lipca 2013 r. jak co roku do miasta przybędą oddziały wojsk rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach. Będą to Polacy, Czesi i pewnie inni Europejczycy. Tym razem organizatorzy zaplanowali na rynku nie tylko paradę wojsk, ale także małą potyczkę.

Także w sobotę nad Błękitną Zatoką zostanie rozegrana druga bitwa, będąca rekonstrukcją tej, która miała miejsce w 1797 r. we Włoszech. A ponieważ do historycznej potyczki doszło nad jeziorem Garda, w rekonstrukcji bitwy weźmie udział statek.

Organizatorem tego starcia jest  Stowarzyszenie Historyczne Legionów i Mazurka Dąbrowskiego w Nysie, które w ten sposób chce upamiętnić walki gen. Dąbrowskiego we Włoszech.

Oprócz tych atrakcji miasto udostępni zwiedzającym we wspomniany Skarbiec św. Jakuba, muzeum oraz trzy wieże widokowe. Atrakcji na pewno nie zabraknie i każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.