Jak będziemy świętować?

Odsłony: 1172

{jcomments on}Jak będziemy świętować?

Wszystko wskazuje na to, że nadeszła pora na zmiany sposobu obchodzenia w naszej gminie uroczystości patriotycznych. Burmistrz zdecydowanie odciął się od tradycyjnych form świętowania. „Inny charakter na pewno będzie miał dzień 11 listopada, inny 3 maja, kiedy nawiązuje się do radosnego świętowania (...) już nie tylko do tych patosów, jak kiedyś próbowano organizować akademie, przemarsze”- powiedział dla Radia Opole. Przedstawił też alternatywne formy wyrażania i manifestowania swych patriotycznych uczuć: ”Można uczcić dane święto, nie tylko będąc pod pomnikiem, ale też w jakiś sposób, w sposób radosny, piknikowy, tak jak chociażby było w wielu miastach w tym roku w Polsce”.

Takie zmiany uważamy za pozytywne i z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie ich w życie. Pełne patosu przemarsze pod pomnik, które nasze władze organizowały od kilkunastu lat, rzeczywiście mogły już spowszednieć i pora zastąpić je czymś innym. Anachronizmem było sprawdzanie obecności delegacji szkolnych pod kościołem, formowanie orszaku i wygłaszanie przemówień. Nic też dziwnego, że co niektórzy odczytywali te same teksty po kilka razy. I tak nikt ich nie zapamiętał, a siedzieć i pisać nowe nie bardzo miało sens, a i nie każdy lubuje się w uprawianiu tego typu twórczości.

Burmistrz podkreślił także, że włączanie się w obchody świąt patriotycznych jest indywidualną sprawą każdego człowieka. „Nikt tutaj nie mówi o nakazach”- stwierdził zaraz na początku, być może, aby odsunąć przypuszczenie, że w naszej gminie była wywierana jakaś presja na delegatów, którzy unikali przemarszów pod pomnik.

W sumie pomysł burmistrza jest trafiony i wszystko wskazuje na to, że przyczyni się do bardziej radosnego spędzania tych świątecznych dni. Dotychczasowe obchody były naprawdę zbyt patetyczne, żeby nie powiedzieć – sztywniackie. Bardziej kojarzyły się z komunistycznymi pierwszomajowymi pochodami niż z prawdziwym świętowaniem naszej wolności i polskości.