Zabytki w okolicy - Kamieniec Ząbkowicki

Odsłony: 1580

{jcomments on}Zabytki w okolicy - Kamieniec Ząbkowicki


Od trzech miesięcy można zwiedzać pałac Marianny Orańskiej, żony Albrechta IV Hohenzollerna, w Kamieńcu Ząbkowickim. Po śmierci ostatniego dzierżawcy i przeprowadzeniu postępowania spadkowego gmina w 2012 r. przejęła znów zamek.

Trzeba powiedzieć, że przez ostatni rok wiele się tu zmieniło: usunięto śmieci, wykarczowano samosiejki, uporządkowano teren. Przy tych pracach zatrudniono 180 osób, najczęściej bezrobotnych mieszkańców Kamieńca i okolic.  Władze miasta zapowiadają, że to dopiero początek zmian. Ich celem jest przywrócenie pałacowi dziewiętnastowiecznego wyglądu. Wszystkie prace prowadzone są pod czujnym okiem konserwatora zabytków i z największą starannością o szczegóły. Rekonstrukcja odbywa się na podstawie zdjęć z okresu świetności pałacu. Wszystkie elementy fontann, sadzawek, balustrad, których nie oszczędzali wandale, są składane niczym puzzle i mają powrócić na swoje miejsce.

 

Dawna świetność jednego z najpiękniejszych pałaców na Dolnym Śląsku ma być przywrócona i chociaż oszacowano, że inwestycja pochłonie 260 mln zł, władze gminy są dobrej myśli. Ze skutkiem pozyskują środki z różnych źródeł i dlatego robota wre pełną parą. Jeżeli plan się powiedzie, Kamieniec Ząbkowicki ma szansę stać się jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Ogromny, przypominający zamek w Malborku, pałac należy przecież do dziesięciu największych obiektów tego typu w kraju i jest największym ze zbudowanych w XIX w. w Europie. Posiada ponad 25 fontann, oczywiście na razie nieczynnych, które będą zasilane za pomocą maszyny parowej, podobnie jak to było za życia Marianny Orańskiej. Jest staw, teatr na wodzie.

Na razie dochodem dla miasta są tylko zyski z biletów wstępu na zamek, ale już wkrótce gmina zamierza zarabiać na wynajmie luksusowej sali balowej, restauracji, hotelu.

Trzeba przyznać, że jest to kosztowny, ale dobry pomysł z jednej strony na promocję miasta, a z drugiej na rozruszanie gospodarki. Już są nowe miejsca pracy, a z czasem na pewno będzie przybywało też pieniędzy w kasie gminy. Trzymamy kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.