Ciekawe miejsca w naszej okolicy Příčný Vrch

Odsłony: 2302

{jcomments on}Ciekawe miejsca w naszej okolicy – Příčný Vrch

Niewiele osób o tym wie, że Kopa Biskupia (889 m n.p.m.) nie jest najwyższym szczytem Gór Opawskich, a jest nim Příčný Vrch (975m n.p.m.) porośnięty lasem świerkowym i fragmentami buczyną.
Od średniowiecza góra była miejscem wydobycia złota oraz innych metali, takich jak ołów, miedź czy piryt, na potrzeby produkcji kwasu siarkowego. Pozostałością po kopalniach są dziesiątki szybów oraz chodników o łącznej długości około 120 km, jednak większość z nich została zasypana ze względu na bezpieczeństwo. Góra jest zaliczana do Korony Sudetów.


Na szczyt można wejść ze Złotych Hor, Dolni Udoli i Horni Udoli. Szlakiem niebieskim można wyruszyć spod wyciągu narciarskiego w Złotych Horach. Wędrując napotykamy na ruiny zamku Edelstein. Założyli go biskupi wrocławscy, a jego kolejnymi właścicielami byli opawscy Przemyślidowie oraz Jiří z Poděbrad. Dzisiaj możemy podziwiać jedynie ruiny walcowej wieży, baszty, części murów fundamentowych, fosę oraz wały.


Naszym oczom ukazują się panoramy otaczających szczyt gór m.in. Kopy Biskupiej i Pradziada. Ze szczytu możemy zejść czerwonym szlakiem, po drodze zbierając dorodne jagody, które w tym roku wyjątkowo obrodziły. Wyprawa trwa ok. 5 godzin, każdy nawet niezbyt doświadczony turysta może wziąć w niej udział.