Powstaje nowa tama

Odsłony: 1501

{jcomments on}Powstaje nowa tama

Zgodnie z planem na nyskiej tamie praca ruszyła pełną parą. Są już tego efekty, o czym przekonał się marszałek województwa opolskiego, Józef Sebesta, wizytujący  nyski zbiornik. Inwestycja zakończy się w 2015 roku, a jej wartość wyniesie 412 mln zł. Oczywiście zdecydowanie większa część środków, tj. 323 mln, pochodzi z funduszy unijnych. Udało się je pozyskać, gdyż nyska tama stanowi ważny punkt, od którego zależy bezpieczeństwo miejscowości leżących wzdłuż naszych rzek Odry i Nysy Kłodzkiej. Większość z nas pamięta przecież powódź z 1997 r., kiedy zbiornik nyski nie mógł przyjąć dostatecznej ilości wody, a jej nagłe zrzuty do rzeki doprowadziły do zalania Brzegu, Wrocławia i innych miejscowości.

Powódź pokazała też, że i wały, i tama nie są w najlepszym stanie. Teraz znalazły się środki na gruntowny remont, który obejmie kilkanaście mniejszych inwestycji nie tylko na Jeziorze Nyskim, ale także Nysie Kłodzkiej.

Nasz zbiornik zabezpiecza obszar zamieszkany przez prawie 730 tysięcy osób i dlatego wszystkim zależy, by prace zostały wykonane na najwyższym poziomie pod względem jakości.

Wierzymy tez, że uda się obronić przejazd dla samochodów po tamie, który był dla wielu wygoda, a dla bardzo wielu atrakcją.