Gdzie trafiają nasze śmieci?

Odsłony: 1426

{jcomments on}Gdzie trafiają nasze śmieci?

Tym razem nie będziemy się spierać o zasadność wprowadzania limitów śmieci ani pisać o problemie pozasystemowych sposobów na ich pozbycie się. Przyjrzymy się jednak drodze, jaką odbywają nasze legalnie odprowadzane odpady.

Jedyne w naszym regionie miejsce odprowadzania śmieci znajduje się w Domaszkowicach. Można powiedzieć, że Regionalne Centrum Gospodarki Odpadami nie jest jeszcze inwestycją całkowicie zakończoną, raczej w trakcie budowy, ale i tak prezentuje się imponująco. Z jego usług korzysta 15 gmin województwa opolskiego: Grodków, Głuchołazy, Kamiennik, Korfantów, Łambinowice, Nysa, Otmuchów, Paczków, Pakosławice, Skoroszyce, Niemodlin, Tułowice, Biała, Lubrza, Prudnik, a także 4 gminy województwa dolnośląskiego: Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Lądek Zdrój i Stronie Śląskie.

Aby obsłużyć tak duży teren, potrzebuje najnowszych rozwiązań technologicznych i sporych nakładów finansowych, które oczywiście w przyszłości będą procentować, także w sferze ekonomicznej. Szacuje się, że rozbudowa tego centrum będzie kosztowała ponad 21 mln zł, ale już wiadomo, że prawie 14 mln zł to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

 Pierwsze nakłady pieniężne zostały już spożytkowane, gdyż miesiąc temu oddano do użytku nowoczesną instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Jej budowa trwała pół roku, koszt to prawie 7 mln zł, ale jak na razie jest jedynym tego typu obiektem w województwie i spełnia wszystkie standardy europejskie.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpocznie się kolejna inwestycja: budowa instalacji kogeneracyjnej, wytwarzającej ciepło i elektryczność, która będzie zasilana biogazem powstałym podczas fermentacji odpadów organicznych. Zaraz potem ruszy budowa linii technologicznej do produkcji paliwa alternatywnego.

Warto także wspomnieć o tym, że zainwestowane w Domaszkowicach pieniądze już częściowo wracają do nyskiej kasy. Nowo powstałą instalację do przetwarzania odpadów zbudowało przecież gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Ekom” sp. z o.o. z Nysy, które w tej gminie wygrało też przetarg na wywóz śmieci.. Ono też będzie pracowało przy następnych etapach rozbudowy Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami.

Każda inwestycja pociąga za sobą albo tworzenie nowych miejsc pracy, albo przynajmniej utrzymanie ich stałego poziomu. Z tego co widać, rozwój gospodarczy w Nysie znacząco przyspieszył, a ilość rozpoczętych i planowanych inwestycji na pewno przełoży się na polepszenie warunków życia mieszkańców. Miejmy nadzieję, że z tego dobrobytu i nam coś skapnie, choćby miał to być tylko sam dobry przykład. Może w naszej gminie potrzeba go bardziej niż pomocy finansowej.