Do czego służą samochody straży miejskiej?

Odsłony: 1357

{jcomments on}Do czego służą samochody straży miejskiej?

„Trzy samochody wiszą na mnie” – oświadczył komendant Straży Miejskiej w Głuchołazach. Oczywiście miał na myśli: terenowego opla,  renault kangoo i forda. Ten pierwszy właściwie przeszedł na użytek gminy, bo „bardzo dużo wyjazdów było z urzędem”. Kursy te nie dość, że pozbawiały straż samochodu, to jeszcze strażnika:

„Ja nie mogłem tego robić – mówi komendant- bo traciłem człowieka. Po prostu nie po to jest strażnik, żeby woził urzędników Z panem burmistrzem podjęliśmy decyzję o tym, żeby ten wóz nie stał się wozem oznakowanym (...), żeby go zdjąć i żeby on służył teraz na potrzeby urzędu tu w Głuchołazach”.

Bardzo możliwe, że to tym samochodem odbywało się większość z 317 wyjazdów odnotowanych przez straż miejską w ubiegłym roku. Wśród tych kursów były konwoje oraz asysty. Te ostatnie świadczone są pracownikom OPS-u oraz GTBS-u. Prawdopodobnie w niektórych przypadkach są uzasadnione, o czym mówi pracownik wymienionej spółki:

„Byłem z jednym z funkcjonariuszy na ul. Poprzecznej (...), gdzie otworzył gościu z nożem (...). On go miał w celu dziabnięcia ewentualnego (...) napastnika (...), bo gościu się czuje prześladowany przez sąsiadów. Sąsiedzi się skarżą na niego”.

Relacja brzmi dość makabrycznie, prawie jak z filmów Alfreda Hitchcocka. Zaczynamy się nawet dziwić, dlaczego  do tych wyjazdów nie wzywa się grup antyterrorystycznych.

Wróćmy jednak do tematu. Skoro jeden z samochodów został „oddelegowany” do urzędu, pozostały jeszcze dwa. Niestety, to tylko teoria. W praktyce jest inaczej. Renault kangoo służy do przewożenia osób i sprzętu. O takiej funkcji mówi przecież komendant: „Najczęściej tym samochodem jeżdżą osoby do pracy na wioski. Jeździ tym wiadro, łopata, kosa (...).

Tak więc pozostaje jeden nieoznakowany ford, który chyba służy do celów, nazwijmy je pięknie, operacyjnych. I jak widać wystarcza.

Czy to jednak normalne, żeby straż miała na stanie jeszcze dwa samochody, z których jeden służy za taryfę, a drugi jako przewóz pracowników i narzędzi?