Państwo zaczyna płacić na przedszkola

Odsłony: 1221

{jcomments on}Państwo zaczyna płacić na przedszkola

Jak wynika z wypowiedzi naczelnik wydziału oświaty, gmina Głuchołazy już niedługo powinna otrzymać od państwa 296424 zł na przedszkola. Kwota ta obejmuje okres 4 miesięcy, od września do grudnia, i jest to dokładnie 414 zł na dziecko.

„Bardzo się cieszymy, że po tylu latach wreszcie są środki finansowe” – dodaje K. Kubiszyn, mając na uwadze fakt, że do tej pory utrzymanie przedszkoli spoczywało tylko na barkach samorządów. Bardzo możliwe, że w przyszłości kwota ta będzie większa.

Otrzymanie tych pieniędzy z jednej strony cieszy, ale z drugiej staje się kłopotem.

Nie wiadomo bowiem dokładnie, na co pieniądze te powinny być spożytkowane. Środki zostały nazwane dotacją celową, ale nie doprecyzowano, o jaki cel chodzi. Dzisiaj wiadomo tylko, „że jest to na bieżącą działalność przedszkola, a bieżąca działalność przedszkola to jest wszystko – to są koszty utrzymania budynku, koszty oświetlenia, opał itp.”.

Bardzo możliwe, że wraz z otrzymaniem pieniędzy pojawi się konkretne wskazanie, jak je wykorzystać. Dobrze by było, żeby można je było przeznaczyć na przykład na zajęcia dodatkowe: naukę języków obcych, gry w szachy, tańca.

„Uważam, że nieszczęściem jest to, że jest to dotacja celowa. Gdyby to była subwencja oświatowa, to wtedy wiadomo, że te środki finansowe przeznaczone na jakikolwiek cel, związany z wychowaniem przedszkolnym, byłyby zawsze dobrze wydane” – dodaje naczelnik wydziału oświaty.

Mamy nadzieję, że przeznaczenie owych prawie 300 tys. zł niedługo nie będzie już zagadką. Dodatkowe pieniądze na pewno przydadzą się i przedszkolom, i samorządom, i stowarzyszeniom które  takiego wsparcia od państwa potrzebują.