Aborygeni - Australia

Odsłony: 1685

{jcomments on}Aborygeni - Australia

Po przybyciu Brytyjczyków na tereny Australii uważali oni, że są jedynymi mieszkańcami kontynentu. Obecność Aborygenów zupełnie ignorowano, mimo że ich kultura jest jedną z najstarszych na ziemi i sięga 40.000 lat.
Uluru – święta góra Aborygenów i najbardziej znany pomnik przyrody Australii - to potężna skała monolityczna o wysokości 348 m leżąca na zupełnie płaskim gruncie. Położone kilkadziesiesiąt kilometrów dalej Kata Tjuta, co w języku tubylców w grupy Anangu oznacza „wiele głów”, to zespół 36 owalnych formacji skalnych. Teren

ten został zagarnięty przez przybyłych kolonizatorów, którzy nazywali Uluru i Kata Tjuta odpowiednio Ayers Rock i Olga. Dopiero w 1985 roku zwrócono go Aborygenom i zmieniono nazwy angielskie na pierwotne terminy rdzennych mieszkańców. Aborygeni dzierżawią w tej chwili cały teren rządowi Australii na potrzeby turystyczne. Umowa dzierżawy obowiązuje przez 99 lat, przy czym co 10 lat można ją renegocjować. Główny punkt sporu dotyczy możliwości wspinania się na Uluru.

(Natalia Brożko)

Czytaj dalej


Taniec Aborygenow

 

Zachod slonca nad Uluru

Droga na szczyt

Park Narodowy Uluru & Kata Tjuta