„Wodociągi” w Gierałcicach odcinek 3. opłata adiacencka

Odsłony: 2696

{jcomments on}„Wodociągi” w Gierałcicach – odcinek 3. – opłata adiacencka

Oto kolejny odcinek dyskusji o kanalizacji.

Wiceburmistrz: Stan prawny na dzień. dzisiejszy jest taki, że w sytuacji, kiedy tego rodzaju inwestycja jest robiona ze środków gminy, ze środków spółki, również środków unijnych, a tutaj mamy taki przypadek, gmina powinna pobierać opłatę adiacencką. W gminie Głuchołazy ta opłata adiacencka jest ustalona na poziomie 30% wzrostu wartości nieruchomości. To się odbywa na tej zasadzie, ze rzeczoznawca powinien określić wartość nieruchomości przed wykonaniem inwestycji i po wykonaniu inwestycji. Jeśli państwa nieruchomość nabrała wartości wskutek tej inwestycji, to częścią wzrostu tej wartości powinniście się podzielić z gminą. Na pobranie tej opłaty adiacenckiej gmina ma 3 lata. Czekamy, jak będzie wyglądał rozwój sytuacji(...)
Mieszkaniec: A nasz wkład własny? Bo pan mówi, że gmina realizuje, „Wodociągi”. A nasz wkład własny? Czyli powinna być jakoś pomniejszona ta opłata, bo my też dajemy pieniądze.

Mieszkaniec: Jeżeli chodzi o tą adiacencką, słuchajcie, to to wygląda tak, że jeżeliby to było uznane, prawda, powiedzmy, że ten odcinek do tej studzienki, to wtedy można by było po prostu o tę kwotę pomniejszyć tą opłatę adiacencką.
Wiceburmistrz: Nie.
Mieszkaniec: Tak.
Wiceburmistrz: Nie.
Mieszkaniec: Tak. Udział własny w budowie infrastruktury jest zaliczany na poczet opłaty adiacenckiej. Ale jeżeli wy uznacie, że do granicy to jest przyłącze, to wtedy oczywiście nie.
Czyli dwa razy będą płacić, a potem trzeci raz. Tak naprawdę (...) gmina powinna pobierać te pieniądze na tę rozbudowę poprzez opłatę i drugi raz poprzez cenę wody. I to są te środki, a nie żeby jeszcze budować tą infrastrukturę.
Wiceburmistrz: Jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uzna, że ten odcinek od granicy działki do studzienki to nie jest państwa obowiązek, to te nakłady nie zostaną zaliczone do opłaty adiacenckiej.
Mieszkaniec: Będą zwrócone, rozumiem, wtedy? Tak?
Wiceburmistrz: Proszę?
Mieszkaniec: Będą zwrócone bez procesowania się. Jeżeli UOKiK uzna, że racja jest po naszej stronie, czyli płacimy do studzienki, to państwo wszystkim tym wioskom, mieszkańcom zwracacie te pieniądze. Tak?
Wiceburmistrz: Do rozliczeń jest niestety spółka.
Mieszkaniec: Dopisać do aneksu punkt:
Jeżeli okaże się, że UOKiK uzna, że zgodnie z ustawą powinniśmy płacić do studzienki, to resztę pieniędzy zwrócimy właścicielowi. Proste, nie?
Mieszkaniec: Tak zapisać i już jest sprawa załatwiona.

W Gierałcicach wiceburmistrz powiedział ,że wysokość opłaty adiacenckiej to 30% wzrostu wartości nieruchomości. Komu wierzyć, skoro w uchwale jest napisane:
Uchwała XVI/128/2007 Rady Miejskiej w Głuchołazach z dnia 21 grudnia 2007r. w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej
                                                        §2

2.Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej naliczanej z tytułu wzrostu wartości w wyniku wybudowania urządzeń i infrastruktury technicznej wynosi 40 % różnicy między wartością jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń i infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Komentarze

  • Brak komentarzy