Obrazy z kapliczek trafią do muzeum

Odsłony: 1523

{jcomments on}Obrazy z kapliczek trafią do muzeum

Władze Głuchołaz zatroszczyły się o los zniszczonych kapliczek drogi krzyżowej znajdujących się na Górze Chrobrego. O tej dobrej nowinie poinformował zastępca burmistrza:

„Podjęliśmy decyzję, jak rozwiążemy problem z kapliczkami z drogą krzyżową.(...) Na Górze Chrobrego pięć kapliczek jest własnością gminy, jedenaście chyba własnością nadleśnictwa. Pierwsze pięć jest gminne, później jest teren nadleśnictwa. Kapliczki zostały swego czasu, parę lat temu, przez konserwatora zabytków uznane za zabytek. Z tego tytułu, z ustawy o ochronie zabytków, odpowiedzialność na właścicielach za ich stan. W najgorszym stanie tam są obrazy. Czy one mają wartość – nie mnie oceniać, nie jestem fachowcem.

Żeby zabezpieczyć te obrazy, żeby ten zabytek był chroniony, żeby nie było później zarzutu, że jedna czy druga strona doprowadziła do dewastacji, nadleśnictwo wyszło z propozycją, byśmy to przyjęli. Byliśmy wtedy na spotkaniu w muzeum (...). Wszystkie obrazy zostaną zdeponowane, czyli wyjęte z kapliczek, przekazane na trwałe do muzeum na własność muzeum. Muzeum i konserwator zabytków postawił warunek, że wszystkie te kapliczki, czy właściwie obrazy (jako jednorodne tworzą dopiero zabytek), mają być w jednych rękach, nie można tego porozdzielać. Nie ma lepszego miejsca niż muzeum (...)”.

Samo przekazanie obrazów do muzeum nie rozwiązałoby jeszcze sprawy, lecz „muzeum zadeklarowało pozyskanie środków, dziesiątek tysięcy złotych, na renowację”, z tym że „będą pozyskiwali te środki właściciele”.

Po otrzymaniu pisemnej zgody od konserwatora zabytków zabytkowe malowidła trafią do muzeum, a następnie do renowacji. Prawdopodobnie już za dwa lata będą udostępnione  do oglądania. Muzeum deklaruje także, że chętnie czasowo wypożyczy obrazy ich byłemu właścicielowi, czyli gminie Głuchołazy.

Pocieszające jest także, że, choć bez zabytkowych malowideł, kapliczki drogi krzyżowej nadal pozostaną na Górze Chrobrego. W miejsce przekazanych do muzeum obrazów zostaną zakupione inne, być może ich repliki. Decyzja w tej sprawie należy do proboszcza Głuchołaz, który na pewno zadba o to, by droga krzyżowa nadal witała wędrujących po szlakach turystów.