II Opawski Jarmark Bożonarodzeniowy w góralskim stylu

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 429

W sobotę, 7 grudnia z inicjatywy Sołtysa Dawida Kowola oraz przy wsparciu miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Jarnołtówek

i Rady Sołeckiej organizowany jest w Jarnołtówku II Opawski Jarmark Bożonarodzeniowy w góralskim stylu. Nie może być inaczej, przecież Jarnołtówek to chyba jedyna na Opolszczyźnie tak malowniczo położona miejscowość. W ubiegłym roku wydarzenie nieoczekiwanie przyciągnęło gości z całej Opolszczyzny i zebrało mnóstwo pozytywnych opinii. Już na tę chwilę druga edycja cieszy się większą popularnością – post z plakatem został udostępniony na facebooku blisko 200 razy i dotarł do ponad 30000 osób. Podobnie jak rok temu, do współpracy zaproszono działające w regionie Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych artystów, rzemieślników i rękodzielników, którzy będą chcieli zaprezentować swoje prace i wyroby – w szczególności nawiązujące tematem do Świąt Bożego Narodzenia. Na tę chwilę lista wystawców jest zamknięta i liczy 30 stanowisk, w tym dla KGW Jarnołtówek i KGW Nowy Świętów – to dwa razy więcej niż rok temu. Większość wystawców pochodzi z Gminy Głuchołazy, mniejsza część reprezentuje powiat nyski ale są też wystawcy z Żywiecczyzny, okolic Opola czy Wrocławia. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Głuchołaz, Seniorzy z ośrodka „Złote Borki” oraz dzieci z miejscowego Przedszkola, które będą chciały pochwalić się swoimi pracami. Chcemy przez to promować regionalną drobną wytwórczość (rękodzielnictwo artystyczne), talenty i nawiązać do wspaniałej tradycji świątecznej, jaką są organizowane na całym świecie jarmarki. Na potrzeby organizowanego w centrum wsi jarmarku przygotowujemy piękną aranżację - ozdobimy okolicę. W tym roku zagospodarowany zostanie plac przed pałacem i tereny sąsiadujące z dawnym zespołem dworskim, gdzie ustawimy podest sceniczny i zorganizowane będą dodatkowe miejsca dla wystawców. Nie zabraknie również klasycznych potraw świątecznych, które przygotują Koła Gospodyń Wiejskich. Będzie też można spróbować oscypka czy góralskiej kwaśnicy – prosto z kociołka. Zaprogramowano ciekawą oprawę artystyczną – w koncercie kolęd i pastorałek wystąpią m.in.: grupa Paruzja czy orkiestra dęta Glogovia Brass. W tym dniu organizowane jest również spotkanie z Mikołajem, który przygotowuje dla najmłodszych mieszkańców wsi paczki – słodkich upominków nie zabraknie również dla pozostałych dzieci. Przygotowano wiele dodatkowych atrakcji, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Od godz. 12:00 będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych z malowania pierniczków czy gipsowych świeczników. W programie również przejażdżki saniami Mikołaja i uroczyste zapalenie światełek.

Liczymy, że organizowane w tak urokliwej scenerii, w samym sercu Gór Opawskich wydarzenie z całą pewnością zainteresuje mieszkańców regionu i wczasowiczów – oczywiście wszystkich bez wyjątku zapraszamy do Jarnołtówka.