Jest nas coraz mniej

przez JW
Odsłony: 281

Urząd Statystyczny po raz kolejny z rzędu opublikował alarmujące dane, które nie wróżą naszej gminie dobrej przyszłości. Jest nas coraz mniej.

Dane są zatrważające: w 2000 roku mieszkało w gminie Głuchołazy 26 646 osób, a w 2018 już tylko 23 774 osoby. To oznacza zmniejszenie liczby mieszkańców o 2872 osoby.

Przyrost naturalny u nas jest ujemny. To oznacza, że więcej ludzi umiera niż się rodzi. Współczynnik przyrostu naturalnego jest bardzo zły.

Nasza gmina zajęła niechlubne pierwsze miejsce i zanotowała najgorszy w powiecie nyskim współczynnik przyrostu naturalnego wynoszący (– 5,69). Dodajmy, najlepszy w powiecie współczynnik przyrostu naturalnego (– 1,29), zanotowała w tym okresie gmina Skoroszyce. Z tendencjami demograficznymi nie ma żartów, bowiem rodzą one konsekwencje ekonomiczne. Czynniki mogące wpływać na liczbę urodzeń to: sytuacja ekonomiczna (brak środków na utrzymanie kilkorga dzieci lub złe warunki mieszkaniowe), względy społeczne (skupianie się na karierze zawodowej), polityka państwa i samorządu.  Należy się zastanowić czy nasza gmina zrobiła już wszystko, aby poprawić tragiczną sytuację demograficzną. Jeśli nie uda się zatrzymać i cofnąć złych tendencji w niedługim czasie odbiją się one na nas wszystkich.