"Romeo i Julia" w wykonaniu młodych artystów
- przez ewa
„Romeo i Julia” – młodzi, piękni i zakochani małżonkowie, którym nienawiść ich rodzin nie pozwoliła żyć ” długo i szczęśliwie”… Ta ponadczasowa historia o sile miłości, tragicznych wyborach i refleksji nad wartością…przebaczenia, w reżyserii Zbigniewa Kułagowskiego, znakomitego pedagoga teatru, aktora i reżysera z ogromnym dorobkiem artystycznym, już trzykrotnie została ukazana w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Nysie.
Premiera miała miejsce 05.07 br., kolejne spektakle odbyły się we wspaniałych plenerach: na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, zwanym Małym Wawelem, w otoczeniu renesansowych krużganków oraz w Winiarni w Paczkowie.
Dziś kolejna uczta dla miłośników szekspirowskiego dramatu – o godz. 20.00 spektakl zostanie wystawiony na Zamku Książęcym w Niemodlinie. Pałac jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce, a jego historia sięga XIII w., kiedy to książę Bolesław I z linii Piastów wzniósł gotycką budowlę obronną.
W niedzielę 18.08 aktorzy pokażą nam tragiczną historię dwojga zakochanych ponownie w Nysie, na dziedzińcu Muzeum – Pałacu Biskupiego. Kolejne przedstawienie w sierpniu w Nysie na deskach teatru. Zbigniew Kułagowski pragnie tą sztuką zwieńczyć swój dorobek reżyserski i zapowiada jeszcze wiele odsłon dramatu w sezonie jesienno-zimowym, a może i w przyszłym roku.
Wielkie dzieło Williama Szekspira ożywa na scenie dzięki wyjątkowym aktorom, których reżyser wyłonił w castingu: burzę uczuć i silną miłość ukazują na zmianę w roli Julii – wybitna tancerka, choreografka, aktorka musicalowa i absolwentka UMFC w Warszawie Maria Salwińska oraz zdolna debiutantka Milena Bortniczuk, w roli Romea – aktor epizodyczny, grający m.in. w „Wielkiej wodzie” Krzysztof Smoliński oraz aktor Teatru w Nysie Dawid Szlempo.
Wielbiciele Adama Jarząbka, absolwenta PANS w Nysie, podziwiają jego świetną, sugestywną i dowcipną grę jako najbliższego przyjaciela Romea – Merkucja, który ratuje głównego bohatera przed hańbą i sam ginie z rąk bratanka pani Capuletti. Mściwość, zawziętość i nienawiść Tybalta z kolei ukazuje niezwykle utalentowany Mikołaj Chojecki, którego mogliśmy podziwiać m.in. w „Oknie na parlament”.
Uznaniem cieszy się postać Marty w wykonaniu Grażyny Misiowskiej oraz Ojca Laurentego odtwarzana przez Jarosława Fiącka. Sam reżyser wciela się w głowę rodu Capuletti, a jego małżonkę doskonale gra Anna Pawliszyn.
Widzowie doceniają realizację wszystkich profesjonalnych aktorów jak również amatorów: muzyków, szermierzy, tancerzy, wokalistów, odtwórców ról dramatu. Znakomita scenografia przedstawia słynny balkon w Weronie, nastrój tworzy muzyka, gra świateł i tajemnicza mgła, a przekazu dopełnia dodana postać błazna, wytańczona przez niezwykle utalentowaną Irynę Moroz.
Dojmująca muzyka kończąca spektakl w aranżacji Dariusza Orłowskiego, nauczyciela i kompozytora, zmusza do zastanowienia nad niszczącą nienawiścią, pozostawiającą pustkę po stracie dzieci i przyjaciół oraz siłą i pięknem miłości, która pokonuje podziały
i uprzedzenia: „ Gdy w sercach ojców nienawiść szaleje,/ Dzieciom wiedzionym przez los ku zagładzie/ Miłość podsuwa daremną nadzieję -/ Śmierć ich dopiero koniec waśniom kładzie.” [ W. Szekspir]
- Ciszę się, że mogłem zaangażować się w spektakl. Dzięki pracy całego zespołu: reżysera, aktorów, muzyków, scenografów, choreografów, kompozytora, reżysera światła, inspicjentki, stworzyliśmy wspaniałe dzieło. Dziękuję za cenne wskazówki do gry aktorskiej i przyjaźń – puentuje Krzysztof Smoliński odgrywający Romea.
A. B.