6 mln niezapłaconych podatków w gminie Głuchołazy

przez JW
Odsłony: 7791

Mieszkając lub działając na terenie gminy musimy płacić na jej rzecz daniny.

Są to między innymi podatki od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportu i czynności cywilnoprawnych. Niestety nie wszyscy je regulują. Wzrasta zadłużenie wobec gminy. Suma niezapłaconych podatków na koniec października 2021 roku wynosiła 6 038 034,35 zł. 

Największe zaległości występują w podatku od nieruchomości tu osoby prawne zalegają na kwotę 3 884 088,56 zł a osoby fizyczne 1 595 613,01 zł. To daje kwotę 5 479 701,57 zł. W 2020 roku gmina z tytułu podatku od nieruchomości zebrała kwotę około 13,7 mln zł, zaległości z tytułu tego podatku stanowią około 5,5 mln zł (około 40 % rocznych wpływów z tego podatku).

Taka sytuacja nie jest optymistyczna. Kwota niezapłaconych podatków jest olbrzymia. Dla przykładu przebudowa Muszli i budowa nowych ścieżek w Parku Zdrojowym to kwota około 5 mln zł.

Trzeba się zastanowić, dlaczego powstaje to zadłużenie. Czy stawki podatkowe są za wysokie, czy mieszkańców naszej gminy nie stać na ich płacenie a może są jeszcze inne? Pewne jest, że brak 6 mln w kasie gminy powoduje, że wiele działań na rzecz jej mieszkańców nie może być realizowanych. Na przykład budowa dróg, chodników oświetlenia placów zabaw i tak dalej.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej zostały podniesione stawki podatku od nieruchomości. Czy to było konieczne? Może trzeba zwiększyć efektywność ściągania już uchwalonych podatków. Nie zawsze podnoszenie stawek podatkowych przynosi większe dochody budżetowe.

Poniżej kwoty zaległych podatków na dzień 31 października, oraz wyniki głosowania za podniesienie stawek podatkowych w 2022 roku.

 

Zobacz też: Głuchołazy niedobre do życia

Czytaj też: Basen poszedł w odstawkę

Zobacz również: Głuchołazy przegrywają z Nysą 1:7

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.