Wybory Rady Seniorów w Głuchołazach

przez JW
Odsłony: 297
Głuchołazy Urząd Miejski
Głuchołazy Urząd Miejski

W wtorek od 13:00 do 15:00 w urzędzie miejskim odbyły się wybory Rady Seniorów, w której zasiądzie 15 radnych. Ze względu na zgłoszenie się 26 kandydatów, konieczne było przeprowadzenie głosowania.

Już o godzinie 13:00 urząd miejski zapełnił się seniorami uprawnionymi do głosowania.

Problematyczne warunki głosowania

Choć wybory powinny być bezpośrednie i tajne, w praktyce warunki głosowania nie spełniały tego wymogu. Tajne głosowanie, zgodnie z definicją, to takie, które uniemożliwia ustalenie, kto jak głosował. Aby to zapewnić, niezbędne jest odpowiednie przystosowanie lokalu wyborczego – czyli miejsca, w którym wyborcy mogą wypełnić karty do głosowania w sposób niewidoczny dla innych.

Brak kabin wyborczych

Niestety, organizatorzy nie zadbali o przygotowanie kabin lub przysłon, które są standardem w przypadku wyborów. W rezultacie wielu seniorów oddawało swoje głosy siedząc obok siebie, co naruszało podstawową zasadę tajności głosowania. Brak odpowiednich warunków sprawił, że tajność głosowania została poważnie naruszona.

Konsekwencje dla wyborów

Tego typu niedopatrzenia mogą budzić poważne wątpliwości co do przejrzystości wyborów. Seniorzy powinni mieć zapewnione warunki do oddania głosu w sposób całkowicie anonimowy, bez obawy o to, że ich wybory będą widoczne dla innych. W przyszłości organizatorzy powinni zadbać o odpowiednie przystosowanie lokalu wyborczego, aby uniknąć podobnych sytuacji.

Podsumowanie

Wybory do Rady Seniorów w Głuchołazach, choć odbyły się zgodnie z harmonogramem, pozostawiają wiele do życzenia pod względem organizacyjnym. Tajność głosowania jest fundamentalnym elementem demokratycznych wyborów, który niestety nie został w pełni zapewniony. Organizatorzy muszą wyciągnąć wnioski z tegorocznych wyborów i w przyszłości lepiej przygotować lokal wyborczy, aby zapewnić wszystkim seniorom komfort i anonimowość podczas głosowania.

Czytaj też: Czy były burmistrz powinien zasiadać w Komisji Skarg Wniosków i Petycji?

Zobacz też: Czy tak powinno wyglądać głosowanie w Budżecie Obywatelskim?

Zobacz również: Kulisy przyjęcia uchwały o podniesieniu diet radnym

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze

FB strona 

FB grupa Głuchołazy