Radny Kamila Maciński stawia pytania w sprawie wycinki drzew
- przez JW
Na odcinku od mostu kratowego na ul. Andersa w Głuchołazach do granicy państwa, gdzie planowane są nowe błonia, dokonano wycinki drzew, która budzi wiele wątpliwości.
Radny Kamila Maciński, zaniepokojony tą sytuacją, zadał władzom gminy szereg pytań dotyczących prowadzonych prac.
Oto pytania, które radny skierował do władz Głuchołaz:
- kto wydał decyzję o rozpoczęciu i prowadzeniu prac,
- jak w umowie na wykonanie wycinki zapisano termin jej realizacji,
- dlaczego termin i zakres realizowanych prac nie był uzgodniony z RDOŚ w Opolu na co jasno wskazuje pismo otrzymane 15.04.2024r - Regionalny Dyrektor Ochrony środowiska w Opolu nie posiada wiedzy o organie, który zezwolił na wycinkę drzew na przedmiotowym terenie i w żaden sposób nie uzgadniał, ani nie opiniował tego zamierzenia,
-jak wyznaczono drzewa do wycinki i oszacowano ich miąższość, w jaki sposób dokonany będzie odbiór wyciętego drzewa,
- czy prowadzony był nadzór nad firmą wykonującą wycinkę i kto za nadzór odpowiada,
- czy przeprowadzono przed podjęciem wycinki inwentaryzację przyrodniczą terenu lub przynajmniej ogólną waloryzację przyrodniczą,
- czy istnieją plany zagospodarowania rekreacyjnego opisywanego terenu,
- dlaczego na terenie wycinki nie zabezpieczono roślin objętych ścisłą ochroną np. Czosnek niedźwiedzi , Pióropusznik strusi rośliny te objęte są w Polsce częściową ochroną gatunkową.
Urząd Gminy już odpowiedział na pytania radnego Kamila Macińskiego dotyczące wycinki drzew na odcinku od mostu kratowego na ul. Andersa do granicy państwa. Odpowiedź urzędu zacytujemy poniżej, aby mieszkańcy mogli zapoznać się z pełnymi wyjaśnieniami dotyczącymi tej kontrowersyjnej sprawy.
W odpowiedzi na zapytanie Pana Radnego Kamila Macińskiego w sprawie wycinki drzew na odcinku tzw. mostu kratowego na ul. Andersa a granicą Państwa, informuję, że prowadzone prace polegające na usunięciu drzew i krzewów związane są z przywróceniem sposobu użytkowania tego terenu czyli przywróceniem do użytkowania rolniczego- łąka kl.III (zgodnie z prowadzoną ewidencją gruntów przez Starostwo Powiatowe). Prowadzone prace miały na celu poprawę ochrony przeciwpowodziowej miasta oraz wynikały z konieczności zwalczania gatunków inwazyjnych roślin.
Usunięcie drzew na w/w terenie w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego nie wymagało uzyskania zezwolenia zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody ( Dz. U. z 2023r., poz. 1336 z późn. zm).
Wykonywane prace mają na celu odtworzenie polderu przeciwpowodziowego który funkcjonował tam po powodzi od 1903r., który służył do wypłaszczenia się fali powodziowej (poldery takie tworzono przy każdym stopniu wodnym). Oprócz tego polderu (znajdującego się między granicą Państwa a mostem kratowym) taki polder znajdował się również na wprost zbiorników wody oraz przy ul. Konopnickiej. Poldery te wykorzystywane były jako pastwiska oraz łąki, jak widać na załączonej fotografii terenu. Teren ten oczyszczony był również z samosiejek drzew oraz krzewów. Znaczenie takich miejsc uwidoczniła powódź z 1997r. nadzór nad realizacją wykonania przedmiotu umowy sprawuje Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Głuchołazach.
Prace związane ze zwalczeniem gatunków inwazyjnych roślin takich jak rdestowiec, barszcz Sosnowskiego oraz nawłoć kanadyjska rozpoczęto w okresie jesiennym 2023 zgodnie z instrukcją umieszczoną w publikacji wydanej przez RDOŚ w Opolu, w temacie zwalczania gatunków inwazyjnych.
Termin wykonania prac związanych z wycinką drzew wynikł z powodu braku możliwości wyboru wykonawcy, który mógłby wykonać te prace w terminie wcześniejszym. Wobec powyższego przed przystąpieniem do wycinki drzew wykonawca prac wykonał opinię ornitologiczną która stanowi załącznik do niniejszego pisma wraz z metodyką sporządzenia protokołu przeglądu ornitologicznego.
Ponadto w piśmie nr WPN.600.82.2024.Ap z dnia 15 kwietnia 2024r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu informuję, że w/w teren znajduję się w granicach obszaru Natura 200 Góry Opawskie, jednakże poza siedliskami i stanowiskami gatunków będących przedmiotami ochrony na tym obszarze.
Czytaj też: Czy głuchołaskie błonia to miejsce wypoczynku?
Zobacz też: Głuchołaskie błonia kontra błonia u sąsiadów: Czy naprawdę nie można lepiej?
Zobacz również: Głuchołaskie błonia
Nasza strona: glucholazy.eu
Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze