Rok św. Józefa z polskim akcentem

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 2045
Widok na Głuchołazy
Widok na Głuchołazy

Papież Franciszek patronem roku 2021 ogłosił św. Józefa. Z tej okazji opublikował

List Apostolski Patris corde (Ojcowskim sercem). W tekście powołuje się na powieść Jana Dobraczyńskiego (1910-1994): „Polski pisarz Jan Dobraczyński w książce Cień Ojca opowiedział w formie powieści o życiu świętego Józefa. Przez sugestywny obraz cienia określił postać Józefa, który w stosunku do Jezusa jest cieniem Ojca Niebieskiego na ziemi” (nr 7). Tytuł powieści Dobraczyńskiego stanowi także podpunkt Listu Papieża – „Ojciec w cieniu”. 

Tekst Listu Papieża Franciszka jest duszpasterski i osobisty. Niewykluczone, że książka Dobraczyńskiego zapadła w pamięci i sercu Ojca Świętego. Dla autora powieści jest to wielkie wydarzenie i niezamierzona promocja książki, ponieważ w dokumentach papieskich rzadko zdarza się (albo prawie nie zdarza się) nawiązanie do literatury pięknej. A dla nas Polaków stanowi to miły akcent.  

Czego możemy uczyć się od Patrona tego roku? Po pierwsze - starać się akceptować własną słabość, ponieważ większość wielkich rzeczy w naszym życiu – jak pisze Papież Franciszek - dokonuje się poprzez nasze słabości i pomimo nich.  Ewangelie nie ukazują Józefa jako człowieka o nadludzkich cechach – Bóg zwracając się do Józefa mówi: „Józefie, synu Dawida, nie bój się (Mt 1, 20). A po drugie - musimy godzić się z historią naszego życia, tak jak św. Józef zaakceptował ,jakie Bóg dla niego zaplanował. „Jeśli nie pogodzimy się z naszą historią, nie będziemy w stanie uczynić żadnego kroku, ponieważ zawsze pozostaniemy zakładnikami naszych oczekiwań i wynikających z nich rozczarowań” (nr 4). 

RW 

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Czytaj też: Burgrabicka Złota Góra

Zobacz również: Szopka betlejemska w Biskupowie

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.