Gdy marzec zakwitał goździkami

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 821

Druga połowa XX wieku to jeszcze dla wielu „nasze czasy”, a dla niektórych to już nie „ich czasy”.

Powróćmy więc wspomnieniami do naszych czasów.  

Szare ulice, domy i zagrody. Początek marca nijaki. Kończy się zima, ale wiosny jeszcze nie widać. I oto w nielicznych kwiaciarniach w Nysie i Głuchołazach pojawiają się goździki ze względu na dość wtedy popularne imię Kazimierz, a przede wszystkim ze względu na Dzień Kobiet.  

Białe, czerwone, różowe i  niekiedy żółte wnosiły odrobinę koloru w szarą codzienność, nie tylko w marcu. W czerwcu, szczególnie białe goździki, ozdabiały ołtarze kościołów podczas uroczystości pierwszokomunijnych. Goździki były też radosnym znakiem zakończenia roku szkolnego i zbliżających się wakacji. Uprawiane w szklarniach, gdyż ich ojczyzną są kraje południowej Europy, należały do kwiatów „szlacheckich”, w odróżnieniu od rodzimych goździków, rosnących w ogródkach. 

Po zaniechaniu obchodów Dnia Kobiet, zarzucono także goździki, nawet w dekoracjach ołtarzy, gdzie szczególnie ujawniało się ich subtelne piękno, delikatny zapach i elegancja. Dobrze, że znowu pojawiają się w sklepach i kwiaciarniach. 

Historia goździków na szczęście nie zaczyna się od Dnia Kobiet. W malarstwie są obecne od wieków. Występują w przedstawieniach Maryi jako „Madonny z goździkiem” (Leonardo da Vinci, Rafael), a także w scenie Zwiastowania. W jednym jak i drugim przypadku są zapowiedzią ukrzyżowania Chrystusa, ponieważ swoim kształtem przypomina gwoździe. Są więc symbolem Wielkiego Postu. Kwiatami odpowiednimi na ten czas. 

RW

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Czytaj też: Burgrabicka Złota Góra

Zobacz również: Rok św. Józefa z polskim akcentem

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

 

 Autorstwa Leonardo da Vinci - Web Gallery of Art:   Obraz  Informacje o dziele sztuki, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1449716

By Raphael - eostour.co.kr, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=691126