Zielone Święta z brzozą i tatarakiem

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 684
Głuchołazy brzozy
Głuchołazy brzozy

Minęło pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Przed nami

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwana potocznie „Zielonymi Świątkami”. Kończy ona okres wielkanocny. Choć to wielka uroczystość, to w Polsce ma skromną tradycję. Składa się na nią dekorowanie ołtarzy gałązkami brzozy, a mieszkań tatarakiem. 

Delikatne, jasnozielone liście brzozy symbolizują życie i wiosnę. Ozdabia się nimi kościoły na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, ponieważ Trzecia Osoba Boska jest Dawcą wszelkiego życia i Zwiastunem wiecznej wiosny.  

Tatarak porasta brzegi stawów i bagien. Prawdopodobnie pochodzi z Azji, a do Polski został przyniesiony przez Tatarów, stąd jego nazwa. Tatarzy wozili przy sobie kłącza tataraku i stosowali je jako lek na różne dolegliwości układu pokarmowego. Tatarak dezynfekuje także wodę, a kąpiel w wywarze z jego kłączy przywraca siły fizyczne organizmowi wyczerpanemu chorobą. Ma orzeźwiający i miły zapach, który kojarzy się z nieskazitelną świeżością i czystością, jakby z przejściem Ducha Świętego. Ustawiany w  wysokich flakonach stanowi piękny akcent Zielonych Świątek.  

Kończy się nowenna do Ducha Świętego. W niedzielę w kościołach zabrzmi hymn „O Stworzycielu Duchu przyjdź. Przyjdź, bo potrzeba nam twoich darów – mądrości, rozumu, rozwagi… i pobożności. 

RW

Czytaj też: Pasja według Josepha Krautwalda

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Burgrabicka Złota Góra

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.