Piąta rocznica śmierci ks. Jana Kęska

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 2264
Burgrabice w gminie Głuchołazy
Burgrabice w gminie Głuchołazy

18 lipca minęła piąta rocznica śmierci ks. Jana Kęska (1939-2016), proboszcza parafii w Burgrabicach, w latach 1973-2014.

Przez studia seminaryjne w Nysie został związany z diecezją opolską, ale pochodził z diecezji krakowskiej, z Myślenic. Po przejściu na emeryturę w 2014 roku wrócił do domu rodzinnego.  

Przez całe życie był człowiekiem bardzo aktywnym, więc odchodząc na emeryturę, bał się, że nie będzie już nikomu potrzebny, ale w Myślenicach stworzyły się dogodne warunki pracy przy parafii. Czas ten wspominał jako „przedsionek nieba”, a potem z uśmiechem dodawał – „obym się tylko w tym przedsionku nieba nie zatrzymał”. 

Blisko Myślenic leży miejscowość Siepraw, skąd pochodziła bł. Aniela Salawa (1881-1922), ważna postać w życiu ks. Jana Kęska. To za jej wstawiennictwem powrócił do zdrowia, kiedy jako mały chłopiec miał wypadek, uraz głowy, na tyle poważny, że lekarze w szpitalu w Krakowie nie dawali szansy przeżycia. Mama Księdza oczekując całą noc w szpitalu, rano strapiona udała się do kościoła. W kościele podeszła do niej siostra zakonna i podała obrazek z wizerunkiem Anieli Salawy. Był to jakby znak, że trzeba prosić o pomoc za wstawiennictwem Anieli Salawy.  

Operujący lekarz zastosował ryzykowną, ale nowatorska metodę, która okazała się skuteczną. Po latach podał jej naukowe uzasadnienie, między innymi na przykładzie operacji ks. Jana Kęska. Wydarzenie to ks. Jan zawsze uważał za mały cud. Było dla niego namacalnym śladem Bożej opieki nad życiem człowieka, z tego cudu później czerpał nadzieję w trudnych sytuacjach życiowych. 

Grób ks. Jana Kęska znajduje się przy kościele parafialnym w Burgrabicach.  

RW

Czytaj też: Pasja według Josepha Krautwalda

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Burgrabicka Złota Góra

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.