List do św. Mikołaja z Kopernik

przez RW
Odsłony: 1441
Święty Mikołaj
Święty Mikołaj

Na początku listu pragnę Cię pozdrowić św. Biskupie Mikołaju i pokłonić się Tobie w pięknym obrazie z kościoła parafialnego w Kopernikach,

najstarszego kościoła pod Twoim wezwaniem w naszej diecezji. Jakże na obrazie jest inny twój wizerunek od tego, jaki propaguje kultura masowa. Stoisz dostojnie w stroju biskupa, z pastorałem i  ręką uniesioną w geście błogosławieństwa. Bo i patronujesz nam, i okolicy już od ośmiu wieków, strzegąc szlaku z Wrocławia, przez Koperniki, na Morawy. 

Ale my chodzimy i jeździmy już innymi drogami, bo u nas ostatnio wiele się zmieniło. Najbardziej lubimy drogi szybkie i na skróty. W życiu podobnie. Świat tyle rzeczy proponuje, szkoda je przegapić. W telewizji wciąż nowe seriale, w sklepach nowe gry komputerowe i tyle różnych gadżetów. A to wszystko kosztuje i zabiera czas, więc sam rozumiesz, że jesteśmy chronicznie zabiegani i zmęczeni.  

Rodzice nie mają czasu dla dzieci, a dzieci dla rodziców. Podobnie jest z innymi relacjami, także z tą najważniejszą, relacją z Bogiem. Na Mszy św. jest coraz mniej ludzi, bo w  tygodniu w telewizji nadają ciekawe seriale, a w niedzielę trzeba w końcu coś zrobić, posprzątać dom, zrobić zakupy i pranie.  Z tego też powodu nie piszemy już listów, także do Ciebie. Jak widzisz, wszystko się zmieniło, tylko niebo nad nami wciąż takie same, pełne gwiazd.  

Ewangelia nie potępia posiadania dóbr materialnych, gdyż są one konieczne do życia, ale przestrzega przed zbytnią troską o nie. Pierwszeństwo przypisuje wartościom duchowym, w myśl słów Jezusa: „Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane (Mt 6, 33). Jako biskup tak żyłeś i nauczałeś w dalekiej Licji. Dlatego artysta przedstawił Cię na obrazie z Kopernik z księgą Biblii, na której spoczywają trzy złote kule. Złote kule są tylko dodatkiem, a podstawą jest Ewangelia. 

Św. Mikołaju, wiem, że jesteś znany z hojności, dlatego chcę Cię prosić, abyś przybył do nas z workiem pełnym prezentów. A kiedy przybędziesz, nie pytaj o katechizm ani o Dekalog, bo nie chcemy, żebyś się zdenerwował. Sam wiesz jak jest. 

Dzieciom przynieść sanki, ponieważ ruch na świeżym powietrzu jest zdrowy. Rodzicom daj w prezencie miłość i mądrość, bo mają ważną misję do wypełnienia. Dziadkom i babciom przydałoby się więcej szacunku i autorytetu w rodzinie i społeczeństwie. Ks. Proboszczowi z Kopernik wyproś dużo zdrowia i siły, bo parafia wielka, stąd i wiele pracy. A moje drogi prowadź Twoimi drogami… czasami przez Koperniki..  

RW

Czytaj też: Piękna Madonna z Biskupowa

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: A Bolkowice są w Jarnołtówku

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.