Na szlaku św. Rocha

przez RW
Odsłony: 1265
Głuchołazy
Głuchołazy

Niepozorna dróżka odbijająca od głównej drogi w Gierałcicach w kierunku Głuchołaz prowadzi do czeskiej miejscowości Kolnovice (Kohlsdorf).

Idąc nią przekraczamy nie tylko granicę państwa, ale wchodzimy do innego świata. Wśród drzew i ogrodów niewiele domostw o ciekawej architekturze. Zaskakuje cisza. A jeszcze przed wojną Kolnovice były ważnym punktem na szlaku św. Rocha, patrona chroniącego od zarazy, czczonego w Kościele katolickim 16 sierpnia.
Zarazy pojawiały się w historii ludzkości wiele razy. Pod koniec średniowiecza wybuchła największa epidemia w dziejach ludzkości nazwana „czarną śmiercią”, która na Ziemi Nyskiej została odnotowana ok. 1370 roku. Spowodowała ona śmierć ok. 1/3 ludności. Właśnie w czasach „czarnej śmierci” żył we Francji św. Roch. Zafascynowany duchowością św. Franciszka z Asyżu stał się ubogim pielgrzymem, niosącym pomoc chorym. W drodze towarzyszył mu pies. I tak najczęściej jest przedstawiany na obrazach i rzeźbach.
„Czarna śmierć” powracała sporadycznie aż do XIX wieku. W latach trzydziestych XIX wieku na naszych terenach odnotowano epidemię dżumy i cholery. Przyczyniła się ona do ożywienia kultu św. Rocha w postaci specjalnych nabożeństw i procesji, a także budowy kościołów i kaplic pod jego wezwaniem.
O takim ślubowaniu wspominają kroniki parafii św. Bartłomieja w Burgrabicach: „Ślubowanie św. Rocha zostało założone w 1832 roku. W tym roku i powtórnie w 1855, epidemia cholery spowodowała śmierć wielu mieszkańców. Od tego czasu Burgrabiczanie 15 sierpnia, a Sławniowiczanie 16 sierpnia dopełniając ślubów św. Rocha święcą ten dzień uroczystym nabożeństwem i wstrzymywaniem się od pracy” (s. 8).
Także na 1832 rok datuje się ślubowanie św. Rocha w Kolnovicach: „Miejscowości Kolnovice, Rennertów, Stary i Nowy Teresin decydują się dla pokoleń obecnych i przyszłych święcić dzień św. Rocha 16 sierpnia i w tym dniu nie wykonywać żadnej pracy czeladzi ani innych prac. W tym dniu nie wolno także podróżować, tańczyć czy w inny sposób bawić się. W dniu patrona do południa odbędzie się procesja do kościoła w Mikulowicach i celebracja Te Deum. Podobnie po południu odbędzie się nabożeństwo za święte pobłogosławienie” (Z tablicy przykościelnej). Dlatego nowo wybudowany kościół w maju 1938 roku otrzymał za patrona św. Rocha i jest wypełnieniem złożonej wówczas obietnicy. Stał się on kolejnym punktem szlaku św. Rocha, poczynając od kościoła św. Rocha w Głuchołazach (początek XVII wieku).
Obecnie kościół św. Rocha w Kolnovicach, o charakterystycznej architekturze dla tych terenów, stoi samotny i opuszczony, jakby nikomu niepotrzebny. Nieliczni mieszkańcy Kolnovic mijają go obojętnie, pomimo, że jest to niedziela.

Czytaj też: Sympatycy Głuchołaz i okolic

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Burgrabicka Złota Góra

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.


RW