M. Orłowicz był w Głuchołazach

przez es
Odsłony: 910
Głuchołazy widok
Głuchołazy widok

To był rok 1946. Mieczysław Orłowicz (1881-1959} - polityk. krajoznawca, popularyzator turystyki i autor licznych przewodników turystycznych,

odwiedził nasze strony. Swoje wspomnienia zawarł w publikacji "640 km pieszo przez Sudety ", a dziś możemy je znów odczytać dzięki Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej". Mieczysław Orłowicz tak pisał o naszym mieście i Kopie Biskupiej:
Trasa wycieczki była ułożona w ten sposób, aby zwiedzić całe Sudety od Głuchołazów po Nysę Łużycką. Punkt zborny wyznaczyłem w niedzielę 4 sierpnia 1946 r. w Głuchołazach, pięknie położonym miasteczku u stóp pasma Jesteników: Głuchołazy Zdrój, niejako przedmieście miasteczka posiada wspaniałe urządzenia wodolecznicze, piękny basen kąpielowy i sanatorium dla piersiowo chorych. Wyszliśmy stąd na Kopę Biskupią (890 m), jedyny szczyt Jesieników, który w połowie należy do Polski (reszta pasma leży na obszarze Czechosłowacji). Tu zanocowaliśmy w miłym i czystym schronisku Oddziału Górnośląskiego PTT w Katowicach, położonym 15 minut drogi poniżej szczytu.

Czytaj też: Zobacz film o Głuchołazach z lat 70.

Zobacz też: Niezwykłe fotografie

Zobacz również: Głuchołaski „Skowronek”, czyli ks. Ludwik Skowronek

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy