Relikwie św. Andrzeja Boboli w Podlesiu

przez es
Odsłony: 864
Podlesie
Podlesie

16 maja relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli zostały uroczyście wprowadzone do kościoła w Podlesiu.

Jest to fragment kości męczennika umieszczony w metalowej tubie. Andrzej Bobola był polskim jezuitą pracującym na terenie dzisiejszej Białorusi. Podczas powstania Chmielnickiego został pojmany przez Kozaków i zabity. Oprawcy widzieli w nim wroga politycznego, bo nawracał ruską ludność prawosławną na katolicyzm, więc nie szczędzili mu wymyślnych tortur.

Kanonizacja Boboli nastąpiła dopiero w 1938 r. Nieulegające rozkładowi zwłoki Boboli przez wiele lat spoczywały w kościele parafialnym w Połocku, skąd w 1922 r. bolszewicy zabrali je jako eksponat do Gmachu Higienicznego Wystawy Ludowego Komisariatu Zdrowia. Rok później amerykańscy jezuici odnaleźli je na zapleczu wystawy wśród rupieci i przetransportowali najpierw do Konstantynopola, a potem do Rzymu. Od 1938 ciało św. Andrzeja Boboli spoczywa w Warszawie. W 1989 przeniesiono je do nowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej.
Teraz relikwie świętego zostały złożone w kościele w Podlesiu, w którym 16. dnia każdego miesiąca odprawiane będzie nabożeństwo ku czci św. Andrzeja Boboli.

Czytaj też: Zobacz film o Głuchołazach z lat 70.

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Głuchołaski „Skowronek”, czyli ks. Ludwik Skowronek

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube