Święci Wspomożyciele Hansa Dürera

przez Artykuł nadesłany
Odsłony: 15344

W 1529 roku na zaproszenie króla Zygmunta Starego przybył do Krakowa niemiecki malarz Hans Dürer,brat wybitnego malarza renesansowego Albrechta Dürera. Urodził się w 1490 roku w Norymberdze, w rodzinie Albrechta Dürera (z pochodzenia Węgra) i Barbary Holper. Małżonkowie mieli osiemnaścioro dzieci, przy czym większość z nich zmarło w dzieciństwie. Do historii przeszli Albrecht i Hans, obaj malarze, i Andrzej – złotnik.Hans, podobnie jak jego brat, nauki malarstwa uczył się w pracowni Michaela Wolgemuta, mieszkającego w Norymberdze, autora znanego drzeworytu „Taniec śmierci”. Potem przyglądał się pracy starszego o 19 lat brata, Albrechta.Po przybyciu do Krakowa został malarzem nadwornym króla Zygmunta Starego. W komnatach wawelskich malował krańce (zachowane do czasów obecnych),

podsufitowe fryzy przedstawiające sceny biesiadne i turnieje rycerskie. Jego spuścizna malarska jest mało znana i rozproszona, o czym może świadczy fakt, że jeden z jego najbardziej znanych obrazów znajduje się w katedrze nyskiej (w kaplicy, po lewej stronie nawy głównej). Jest to „Matka Boska i Czternastu Świętych Wspomożycieli”, namalowany w 1524 roku, w czasie kiedy malarz jeszcze nie osiedlił się na stałe w Polsce.

W górnej części obrazu widać Maryję z Dzieciątkiem, która w prawej ręce trzyma berło królewskie. Jej postać otaczają główki aniołów, tworzące świetlistą glorię w kształcie serca. U dołu obrazu, w lekkim półkolu, stoją święci. Rozpoznajemy ich po atrybutach: św. Krzysztof z Dzieciątkiem Jezus na ramieniu, św. Katarzyna Aleksandryjska z mieczem, św. Barbara z kielichem eucharystycznym, św. Jerzy w zbroi rycerskiej, św. bp Błażej ze świecą, św. Cyriak z diabłem na łańcuchu, św. Małgorzata Antiocheńska ze smokiem, św. bp Dionizy z uciętą głową, św. Wit z kogutem, św. Idzi z łanią, św. bp Achacjusz z pastorałem w kształcie krzyża, św. Pantaleon z rękami przybitymi do własnej głowy, św. bp Erazm z wyciągniętymi wnętrznościami i św. Eustachy ze sztandarem przedstawiającym głowę jelenia z krzyżem w porożu.

Przedziwne atrybuty świętych, tak jak przedziwne było ich życie i śmierć męczeńska. Tworzą oni grupę Czternastu Świętych Wspomożycieli, jakby pierwszy szereg w szyku bojowym (to męczeństwo, daje taki przywilej). Ich kult był żywy w Czechach, na Morawach i na Śląsku, o czym świadczy fakt, że obrazy niektórych z nich są obecne w kościołach, na przykład św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Barbary (w kościele pw. św. Bartłomieja w Burgrabicach).

Hans Dürer zmarł w Krakowie, ok. 1538 roku. W przeciwieństwie do brata pozostał malarzem późnogotyckim.

RW

By Miechkot - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11722497