
Apel mieszkańców Doliny Białej Głuchołaskiej: "Potrzebujemy realnej ochrony przed powodzią, a nie tylko doraźnych napraw"
- JW
-
W niedzielę, 15 czerwca 2025 roku, mieszkańcy Doliny Białej Głuchołaskiej wystąpili z oficjalnym apelem do władz krajowych i regionalnych. Podkreślili w nim, że po katastrofalnej powodzi z września 2024 roku ich sytuacja wciąż jest dramatyczna. Wiele rodzin nadal nie wróciło do swoich domów, a lokalne firmy nie mogą planować przyszłości z powodu braku trwałych rozwiązań infrastrukturalnych. W centrum ich postulatów znajduje się jedno: realna, trwała ochrona przeciwpowodziowa oparta na nowoczesnej infrastrukturze, dialogu i współpracy.
Grupa inicjatywna „TAK! Dla kanału ulgi TAK! Dla bezpiecznych Głuchołaz!” apeluje o pilne spotkanie z przedstawicielami rządu, Wód Polskich i ekspertami w dziedzinie hydrologii. Ich propozycja – koncepcja skutecznej ochrony przeciwpowodziowej przygotowana przez prof. Sawickiego i prof. Szubę – to jedyne kompleksowe rozwiązanie uwzględnione w programie redukcji ryzyka powodzi w dorzeczu Nysy Kłodzkiej, które zyskało społeczną akceptację.
Apel mieszkańców Doliny Białej Głuchołaskiej
My mieszkańcy doliny Białej Głuchołaskiej zostaliśmy szczególnie dotknięci katastrofą powodzi w 2024 roku a nasz region doznał ogromnych strat nie po raz pierwszy na przestrzeni ostatnich. Straty z ubiegłego roku były największe. Mamy w związku z tym szczególne potrzeby takie jak odbudowa kamienic, domów, infrastruktury publicznej, dróg, chodników, mostów, usprawnienie kanalizacji deszczowej i burzowej. W wielu obszarach ta odbudowa już trwa ale potrzeby są nadal ogromne – wielu mieszkańców wciąż nie ma gdzie mieszkać i tuła się tymczasowo lub ma problemy z remontami a firmy nie są w stanie zaplanować inwestycji, kilkugodzinny intensywny deszcz powoduje zalewanie ulic i chodników. Należy o tym rozmawiać aby środki na odbudowę były kierowane w sposób sprawny i efektywny.
Jednak najważniejszą potrzebą mieszkańców i firm znad Białej Głuchołaskiej to potrzeba zbudowania odporności na przyszłą powódź, potrzeba budowy nowej skutecznej infrastruktury ochrony przeciwpowodziowej aby mieszkańcy mieli pewność, że ich trud odbudowy życia na nowo nie zostanie kolejny raz zmarnowany, aby firmy mogły inwestować w rozwój i nowe miejsca pracy bez zagrożenia strat wartości milionów euro. Należy o tym rozmawiać aby przyszłość odbudowanego regionu nie była zagrożona ponieważ same prace naprawcze nie zapewnią nam skutecznej ochrony.
Nasz region powinien być odporny na zagrożenia spowodowane obecną sytuacją geopolityczną, powinny powstać jednostki WOT w Nysie oraz Prudniku a ludność cywilna powinna mieć możliwość schronienia się w bezpiecznym miejscu w przypadku wystąpienia zagrożenia. Należy o tym rozmawiać abyśmy byli gotowi na każdą sytuację.
Nasze środowisko naturalne dzięki, któremu nasz region jest atrakcyjny turystycznie powinien być chroniony, nasz rezerwat przyrody „Nad Białką”, „Las bukowy” oraz obszar chroniony Natura 2000 nie mogą zostać zniszczone aby turystyka mogła się w zrównoważony sposób rozwijać wspólnie z hotelami, restauracjami i innymi lokalami gastronomicznymi. Nasz region jest perspektywiczny pod względem występowania źródeł geotermalnych i ma szansę na rozwój. Należy o tym rozmawiać.
Jako grupa „TAK! Dla kanału ulgi TAK! Dla bezpiecznych Głuchołaz!, która działa od października ubiegłego roku powzięliśmy szereg kroków aby doprowadzić do opracowania koncepcji skutecznej ochrony przeciwpowodziowej dla naszego regionu, która jest jedyną konkretną propozycją dla Białej Głuchołaskiej w programie redukcji ryzyka powodzi w zlewni Nysy Kłodzkiej i jest zaakceptowana społecznie. Te działania od początku są prowadzone w duchu dialogu z mieszkańcami, z samorządem, instytucjami odpowiedzialnymi za gospodarkę wodną i ochronę przeciw powodzi, z lokalnymi firmami a ostatnio również z naszymi sąsiadami po czeskiej stronie, gdzie mieści się ponad 70% zlewni naszej transgranicznej rzeki.
Oczekujemy również dialogu ze stroną rządową i zarządem PGW Wody Polskie w Warszawie ponieważ:
- 30.05.2025 zakończono konsultacje społeczne dotyczące Programu redukcji ryzyka powodzi w zlewni Nysy Kłodzkiej. Mimo zgłaszanych przez mieszkańców i samorząd licznych postulatów dotyczących konieczności uwzględnienia lokalnych uwarunkowań i zagrożeń – w szczególności w dolinie Białej Głuchołaskiej – nie otrzymaliśmy dotąd oficjalnego stanowiska ze strony instytucji odpowiedzialnych za program.
- Rada miejska nie otrzymała odpowiedzi na apele zawarte w uchwale Rady Miejskiej w Głuchołazach z dnia 18 marca 2025 roku.
- Wczoraj minął ustawowy termin udzielenia odpowiedzi na petycję mieszkańców Głuchołaz, Doliny Białej Głuchołaskiej oraz Nysy w sprawie przyjęcia społecznej koncepcji ochrony przeciwpowodziowej w opracowywanym Studium redukcji ryzyka powodzi w zlewni Białej Głuchołaskiej.
Dlatego serdecznie zapraszamy:
- Panią Prezes Joanną Kopczyńską i wiceprezesa Pana Mateusza Balcerowicza - Zarząd Krajowy PGW Wody Polskie w Warszawie,
- Pana Jacka Drabińskiego - Z-ce dyrektora Regionalny Zarząd PGW Wody Polskie we Wrocławiu,
- Pana prof. Janusza Zaleskiego - Dyrektora Zarząd Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej dorzecza Odry i Wisły (POPDOW),
- Pana Marcina Kierwińskiego – Ministra ds. odbudowy po powodzi.
na spotkanie w Urzędzie Miejskim w Głuchołazach w formule otwartej z udziałem burmistrza, rady miejskiej, przedstawicieli mieszkańców i firm oraz autorami naszej społecznej koncepcji prof. Sawickim i prof. Szubą w najbliższym możliwym czerwcowym terminie.
Czytaj też: Ulica Andersa bez asfaltu od września
Zobacz też: Majątek naszych radnych za 2024 rok
Zobacz również: Czy Głuchołazy potrzebują architekta zieleni? Jest wniosek komisji i odpowiedź władz
Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.