Rozbudowa Drogi Krajowej nr 40 w Głuchołazach - Wielkie wyzwanie dla miasta

przez JW
Odsłony: 1677
Głuchołazy
Głuchołazy

W październiku tego roku mieszkańcy Głuchołaz mogą spodziewać się rozpoczęcia prac związanych z rozbudową drogi krajowej nr 40. To wydarzenie stanowi ważny krok w rozwoju naszego miasta, ale jednocześnie będzie wymagać od naszej społeczności pewnych wyrzeczeń i cierpliwości.

Pierwszym etapem tego ambitnego projektu będzie wyburzenie budynku znajdującego się przy ulicy Andersa. To niezbędny krok w procesie przygotowywania się do rozpoczęcia budowy. Prace wyburzeniowe są planowane na październik i będą widocznym sygnałem rozpoczęcia inwestycji.

Kolejnym istotnym etapem będzie przygotowanie mostu tymczasowego. Ten element projektu jest niezwykle istotny, ponieważ pozwoli zachować dostępność tej trasy w trakcie prac budowlanych. Inwestycja ta ma na celu poprawę infrastruktury drogowej w naszym mieście, co na dłuższą metę przyniesie liczne korzyści.

Rozbudowa drogi krajowej nr 40 będzie stanowić poważne wyzwanie zarówno dla firm wykonawczych, jak i dla mieszkańców Głuchołaz. Prace budowlane, zwłaszcza na istniejącej trasie, mogą generować pewne niedogodności. Mogą nas czekać okresowe wyłączenia odcinków tej drogi oraz ruch wahadłowy.

Wartość prac oszacowano na 38 282 229,55 zł, a zadanie zostanie zrealizowane przez konsorcjum Himmel i Papesch Opole, będące liderem konsorcjum, oraz firmę Adac Lewar. Projekt inwestycji jest finansowany z budżetu państwa.

Celem inwestycji jest podniesienie parametrów technicznych i użytkowych drogi poprzez wzmocnienie konstrukcji oraz zwiększenie parametrów nośności do 11,5 t/oś. Planuje się również dodanie pasów do skrętu w lewo na skrzyżowaniach, w tym również na tych z sygnalizacją świetlną, aby poprawić płynność ruchu. W planach jest również rozbudowa skrzyżowań, w tym jednego w formie ronda oraz dwóch ze światłami.

Jednym z istotnych elementów inwestycji będzie budowa nowego mostu. Aktualny obiekt nad rzeką Białą Głuchołaską zostanie zastąpiony nowym mostem o wyższych parametrach przepływu wód. Jest to szczególnie istotne w kontekście potencjalnych wezbrań powodziowych na tej podgórskiej rzece. Podczas prac, ruch zostanie przekierowany na tymczasowy most, który zostanie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie docelowego mostu.

Na ponad kilometrowym odcinku drogi krajowej planowane jest także przebudowanie istniejących chodników oraz wybudowanie nowej drogi dla pieszych i rowerów, która prowadzić będzie od skrzyżowania z ul. K. Miarki do skrzyżowania z ul. Bohaterów Warszawy.

Dodatkowo, w ramach zadania przewidziano budowę i przebudowę oświetlenia, odwodnienia, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz infrastruktury technicznej, takiej jak kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa, teletechniczna i elektroenergetyczna. Wykonawca będzie odpowiedzialny za wybudowanie kanału technologicznego.

Zakończenie inwestycji przewidziano na rok 2025. (foto: GDDKiA w Opolu)

Czytaj też: Czesi chcą inwestować w kolej

Zobacz też: Zamożność miast a jakość życia mieszkańców – przykład Głuchołaz

Zobacz również: Majątek włodarzy gminy Głuchołazy

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube