Historia pewnej decyzji

przez JW
Odsłony: 338

W sierpniu 2014 roku Radio Opole informowało

„4,5 mln zł otrzymał głuchołaski ZOZ z funduszu norweskiego na kompleksową termomodernizację swoich obiektów. Nad Głuchołazami przestanie się dzięki temu pojawiać czarny dym ze szpitalnego komina, poprawią się też warunki bytowe pacjentów.” Wyłączona miała być między innymi kotłownia węglowa, budynki miały być ogrzewane pompami ciepła. Koszty inwestycji to około 2,8 mln złotych z funduszu norweskiego i  1,2 mln wkład własny starostwa. Inwestycja miała zakończyć się w 2016 roku. Prace miały ruszyć jeszcze w 2014 roku, jednak tak się nie stało.

28  listopada Zarząd Powiatu unieważnił przetarg na prace inwestycyjne związane z projektem.

W grudniu 2014 roku Zarząd postanowił odstąpić od zadania pod nazwą „Redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery przez termomodernizację obiektów SP ZOZ oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii” (z funduszy norweskich). Podjęto decyzję o systematycznym remoncie szpitala własnymi środkami i zastosowania do ogrzewania pieców gazowych. W 2015 roku miano ocieplić budynki A i B, wymienić stolarkę okienną i zastosować kotłownię gazową. Przyczyny tej decyzji tłumaczono, że wkład własny do inwestycji, ze środków norweskich miał wzrosnąć do 3,5 mln złotych.

W lutym 2015 radni powiatu nyskiego zatwierdzili na to zadanie łącznie 3 mln 267 tys. zł, przy czym 2,5 mln do wydania w 2015 roku. Reszta -  630 tys zł, to koszt prac wykończeniowych, przewidzianych w 2016 roku.

Mimo że mamy rok 2019 to kotłownia węglowa działa dalej. Wykonano termomodernizację budynków, ale ogrzewane są one przez piec sprzed II wojny światowej.

Końca inwestycji, która miała się zakończyć w 2016 roku dalej nie widać. Czy zaoszczędzono jakieś środki finansowe, to należałoby sprawdzić? Jedno jest pewne gdyby wykonywano ją ze środków programu norweskiego, już w 2016 roku była by skończona inaczej groziłoby to utratą dofinansowania a tak problem symbolicznego komina w zdroju jest dalej nierozwiązany.