Czy grozi nam depopulacja?

przez es
Odsłony: 360

Nie tylko grozi nam depopulacja, ale śmiało można powiedzieć, że taki proces już się rozpoczął.

Podczas ostatniej sesji radny J. Wanicki przekonywał zgromadzonych, że gmina nam się wyludnia, a to grozi różnymi konsekwencjami. Od 2000 do 2017 roku ubyło w gminie Głuchołazy 10 % ludności, a dokładnie 2684 osoby. Gdyby przedstawić to bardziej obrazowo, zniknęły nam 3 duże wsie wielkości Bodzanowa. Ubytku ludności w naszej gminie nie można tłumaczyć sytuacją w kraju, bo ta nie jest aż tak dramatyczna. Z danych GUS-u wynika, że w Polsce w latach 2000-2017 nastąpił nieznaczny, półprocentowy, przyrost ludności. Co gorsza prognozy dla naszej gminy też nie są optymistyczne. Przewiduje się, że do 2030 roku ubędzie nas około 11 %. Spadek liczby ludności z pewnością odbije się na dochodach Głuchołaz i zahamuje rozwój naszej gminy, który i tak przecież nie należy do zbyt dynamicznych