Uroczystość ku czci św. Benedykta na wzgórzu klasztornym w Biskupowie

przez es
Odsłony: 370

11 lipca Kościół wspomina św. Benedykta z Nursji (480-547), założyciela pierwszego klasztoru benedyktyńskiego na Monte Cassino.

Duchowość i działalność duszpasterska benedyktynów wywarła ogromny wpływ na rozwój cywilizacji i kultury Europy. Któż nie słyszał określenia „benedyktyńska praca” albo maksymy „Ora et labora” – a to właśnie od św. Benedykta. Obecnie w Polsce benedyktyni mają klasztory w Tyńcu, Lubiniu i Biskupowie.

Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza św. o godz. 17.00 w kościele Zwiastowania NMP w Biskupowie. Po Mszy św. odbył się koncert dyplomowy br. Karola ze wspólnoty benedyktyńskiej w Biskupowie, który tym koncertem finalizował swoje studia w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Na organach kościoła wykonał sześć utworów, m. in. „Christ ist erstanden von dem Tod” Maxa Regera i Feliksa Rączkowskiego „Bogurodzicę”, poprzedzoną chóralnym wykonaniem pieśni przez benedyktynów. Po koncercie wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek. Spotkaliśmy dawnych znajomych (Liliannę i Gerarda) i zawarliśmy nowe znajomości (z Agnieszką z Burgrabic). Ze wzgórza klasztornego można podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Niezwykła polichromia kościoła (chyba jedna z najpiękniejszych w okolicy), organy Carla Berschdorfa z Nysy i śpiew benedyktyński – to wszystko w jednym miejscu... i na wyciągnięcie ręki, „aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”.

                                                                                                                        RW