Legendy głuchołaskie Łąki błędnych ogników w Burgrabicach

przez es
Odsłony: 138

Pojawianie się dusz zmarłych nocą w miejscach niebezpiecznych, opuszczonych było na Śląsku częstym tematem opowiadań przy skubaniu pierza.

W zimowe wieczory kobiety gromadziły się w jednym domu, aby wspólnie skubać pierze. Monotonną pracę ożywiały śpiewem i różnymi opowiadaniami. Do najciekawszych należały miejscowe legendy, o treści pełnej grozy i tajemniczości, którym sprzyjał klimat – ciemnej i zimowej nocy za oknami. W Burgrabicach jeszcze do końca lat 60. XX wieku praktykowano wspólne skubanie pierza.

Opowiadanie pochodzi ze zbioru Ziegenhalser Erzählgut mit besonderer Berücksichtigung der Sagen und Märchen dieses Raumes (1942). Jego akcja rozgrywa się w Burgrabicach na „tajemniczych łąkach”.

„Pewna część łąk w Burgrabicach jest całkiem sławna. Tam, co wieczór, pojawiają się błędne ogniki. Czasami skaczą dziko dookoła, czasami zachowują się całkiem spokojnie. Są to dusze zmarłych; za życia coś tam zakopały. Teraz nie doznają spokoju i przychodzą co noc, aby odszukać te skarby” (tamże, s. 61).

                                                                                                               RW