Głuchołazy cmentarz
Głuchołazy cmentarz
Pasja według Josepha Krautwalda
rw

W liturgii Wielkiego Postu słowem kluczowym jest Pasja.

Słowo pochodzi z języka łacińskiego (passio – cierpienie, męka) i oznacza opis Męki Pańskiej, obejmujący wydarzenia od pojmania Jezusa w Ogrójcu (czwartek) do Jego śmierci na krzyżu (piątek). Wydarzenia te, określane w teologii chrześcijańskiej jako zbawcze, na przestrzeni wieków stały się tematem licznych dzieł artystycznych.

W twórczości Josepha Krautwalda (1914-2003), rzeźbiarza pochodzącego z Burgrabic, Pasja Chrystusa zajmuje nie tylko szczególne miejsce (jest on autorem licznych przedstawień drogi krzyżowej), ale też rozpoczyna twórczość artystyczną. Jego pierwszym dziełem rzeźbiarskim, o charakterze narracyjnym, jest relief „Opłakiwanie”, wykonany w 1938 roku na nagrobku Konrada Methnera. Nagrobek znajduje się na Cmentarzu Komunalnym w Głuchołazach. Dzieło to zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na walory artystyczne (klasyczne piękno), ale także na bogactwo treści i liryczność.

Temat został ujęty w sposób niekonwencjonalny w stosunku do jego tradycyjnych przedstawień. Scenę Opłakiwania zazwyczaj umieszczano pod krzyżem, albo przy grobie, natomiast Joseph Krautwald przedstawił ją niejako w drodze, pomiędzy zdjęciem z krzyża a złożeniem do grobu. Oto dwaj uczniowie na rozciągniętym całunie niosą martwe Ciało Jezusa. Sztywne, wyprostowane Ciało Chrystusa stanowi poziomą przeciwwagę dla idących obok postaci: Jana Apostoła, Marii Magdaleny, Maryi Matki Jezusa, Marii Kleofasowej i Józefa z Arymatei.

Jan Apostoł podtrzymuje Ciało Jezusa, obejmując Jego stopy. Artysta przedstawił go, zgodnie z przekazem biblijnym, jako młodzieńca. Jego zmarszczone czoło wyraża ból i niezrozumienie sytuacji. Idąc jako pierwszy w orszaku żałobnym, nie patrzy przed siebie, ale w górę, jakby tam szukał wskazówki, jak iść i odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Drugą osobą niosącą Ciało Chrystusa jest Józef z Arymatei. Jego szlachetne oblicze wyraża mądrość i dostojeństwo. Podtrzymuje zwisający całun, który podarował Jezusowi. Ze smutkiem i zadumą spogląda na twarz Zbawiciela. Tak jak Jan Apostoł patrzący w górę otwiera procesję żałobną, to Józef pochylając się nad Jezusem, w sposób naturalny ją zamyka.

Kobieta z pochyloną głową to Maryja, Matka Jezusa. Postać Maryi wraz z Ciałem Syna tworzy formę krzyża, co wyraża Jej udział w dziele zbawienia. Rzeźbiarz umieścił Ją na pierwszym planie, najbliżej widza, chcąc także podkreślić Jej nową misję - Matki Kościoła i współpośredniczki pomiędzy Bogiem, a człowiekiem. Złożone dłonie Maryi wyrażają cichy ból, a pochylona głowa pokorę wobec Bożej woli.

Po drugiej stronie Ciała Jezusa, obok Józefa z Arymatei, idzie Maria Kleofasowa. Ma, podobnie jak Maryja, złożone ręce. Będąc także matką, najlepiej rozumie ból Maryi i przez ten gest wyraża zjednoczenie z Nią w cierpieniu. Przed Marią Kleofasową, niepewnym krokiem podąża Maria Magdalena. Prawą ręką ociera łzy, a lewą podtrzymuje suknie.

Wszystkie postacie mają bose stopy. W ten sposób artysta chciał zwrócić uwagę na świętość wydarzenia, nawiązując tym do symbolicznego zdjęcia sandałów przez Mojżesza, wobec Boga, objawiającego się w płonącym krzewie.

Ciało Chrystusa nosi znamiona męki (rany na stopach i dłoniach, rana boku), ale nie jest przedstawione jako umęczone i boleściwe. Zostało ukazane jakby już przemienione i uwielbione. Przygotowane do powstania z martwych.

Tło płaskorzeźby jest neutralne. Artysta pominął elementy krajobrazu i miejsca opłakiwania (wzgórze ukrzyżowania, skalny grób), aby nic nie rozpraszało widza w kontemplacji Męki i Śmierci Jezusa. Scenę umieścił w nieokreślonej czasoprzestrzeni, podkreślając jej uniwersalność – Ofiara Chrystusa obejmuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przez maksymalne wychylenie postaci z tła płaskorzeźby, ułożenie ich ciała, zwłaszcza stóp, z mistrzostwem ukazał idący orszak żałobny.

I tak orszak z Ciałem Chrystusa podąża przez wieki. A teraz właśnie zbliża się do nas.

RW

Czytaj też: Tajemnicze odkrycie w kościele w Głuchołazach – co wiemy na ten moment?

Zobacz też: Kupcy z Ziegenhals – między tradycją a nowoczesnym handlem

Zobacz również: 10 atrakcji Głuchołaz, które musisz zobaczyć!

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube

 

 

 

Głuchołazy kolektor ściekowy
Głuchołazy kolektor ściekowy
170 milionów złotych na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Głuchołazy z rządowym wsparciem
JW

Rząd przeznaczył ponad 170 milionów złotych na odbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w różnych częściach Polski. Środki te mają pomóc gminom, które ucierpiały w wyniku powodzi oraz potrzebują pilnych inwestycji w systemy wodne i kanalizacyjne.

Wśród wspartych miejscowości znalazły się również Głuchołazy. Gmina otrzymała ponad 25 milionów złotych na odbudowę ujęcia wody. To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców, ponieważ zapewni stabilny dostęp do czystej wody oraz poprawi bezpieczeństwo wodne w regionie.

To nie jedyna pomoc dla Głuchołaz. W 2024 roku, ze środków rządowych, zrealizowano również odbudowę kolektora ściekowego z Głuchołaz do Nysy. Inwestycja ta kosztowała 6,2 miliona złotych.

Poza Głuchołazami, środki trafiły również do Brzegu (42 mln zł), Paczkowa (26 mln zł), Lewina Brzeskiego (7 mln zł) oraz Tułowic.

Czytaj też: Projekt nowego mostu w Głuchołazach zaprezentowany! Dwóch ministrów z wizytą w naszym mieście

Zobacz też: 90 milionów złotych wsparcia w Głuchołazach – jak dzielono pomoc dla powodzian?

Zobacz również: Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

 

Głuchołazy powódź
Głuchołazy powódź
Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw
Artykuł nadesłany

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra – Członka Rady Ministrów Marcina Kierwińskiego.

Rząd udzieli dodatkowego wsparcia mieszkańcom i przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku powodzi z września 2024 roku. Nowe przepisy przewidują m.in. wykup zniszczonych nieruchomości przez Skarb Państwa, zamianę mieszkań lub domów jednorodzinnych na lokale komunalne, premie remontowe, uproszczoną procedurę odbudowy domów oraz wsparcie dla przedsiębiorców. Przyjęte rozwiązania obejmują także uproszczenia dotyczące inwestycji przeciwpowodziowych.

Wsparcie dla osób fizycznych

  • Wykup nieruchomości przez Skarb Państwa (Wody Polskie)
    • Na terenach szczególnego zagrożenia powodzią, właściciele, którzy posiadają legalnie wybudowany, zniszczony dom lub mieszkanie (posiadają decyzję o rozbiórce), będą mogli żądać jego wykupu.
    • Przed sprzedażą będzie można wystąpić do Wód Polskich o wycenę nieruchomości.
    • Cena wykupu będzie zawierać wartość rynkową gruntu oraz wartość odtworzeniową budynku (bez uwzględniania zniszczeń).
    • W  uzasadnionych przypadkach (np. na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią) Wody Polskie będą mogły wskazać działkę, którą chcą wykupić i zaproponować jej wykup z bonifikatą 20 proc. Wykup będzie obejmował również budynki mieszkalne, które nie zostały zniszczone w wyniku powodzi.
    • Na wykupionych nieruchomościach wprowadzony zostanie zakaz zabudowy, z wyjątkiem m.in. obiektów małej architektury.
    • Wykupowi nie będą podlegać działki nabyte po powodzi.
  • Program zamiany zniszczonych mieszkań lub domów jednorodzinnych na lokale komunalne
    • Obowiązywać będzie zasada „metr za metr”, czyli metr zniszczonego mieszkania za metr mieszkania komunalnego (bez uwzględnienia zniszczeń w wyniku powodzi).
    • Jeżeli mieszkanie było mniejsze niż lokal komunalny – dopłata obejmie cenę rynkową za każdy nadmiarowy metr kwadratowy. Jeżeli mieszkanie było większe niż lokal komunalny – gmina nie dopłaci różnicy.
    • Program obowiązywać będzie do września 2027 roku.
  • Premia powodziowa na remonty budynków wielorodzinnych
    • Z premii będzie mógł skorzystać właściciel lub zarządca budynku wielorodzinnego, jeśli szkody wynoszą co najmniej 5 proc. wartości budynku.
    • Wysokość premii wyniesie od 50 do 70 proc. kosztów remontu (w zależności od rodzaju budynku).
    • Wniosek o premię trzeba będzie złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego, w ciągu 12 miesięcy od uszkodzenia.
  • Uproszczenie procedury dotyczącej odbudowy domów
    • Właściciele domów jednorodzinnych do 140 metrów kwadratowych będą musieli spełnić mniej formalności przy odbudowie domów.
    • Dopuszczone  zostaje m.in. prowadzenie robót na podstawie zgłoszenia, zamiast uzyskiwania pozwolenia na budowę. Uproszczone zostają także procedury, dotyczące dokumentacji związanej z odbudową domów.
  • Zasiłki dla poszkodowanych (dodatek na pokrycie kosztów osuszania oraz zasiłek remontowy)
    • Dodatek 1000 zł na osuszanie zostaje przedłużony do końca 2025 roku.
    • Wydłużony zostaje także czas na składanie wniosków o zasiłki na remont czy odbudowę  nieruchomości (100 tys. zł i 200 tys. zł) – do 30 czerwca  2025 roku.

Pomoc dla przedsiębiorców

  • Nowe wsparcie „świadczenie lokalowe”
    • Pomoc przeznaczona będzie dla osób fizycznych wynajmujących lokale użytkowe przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w powodzi.
    • Wsparcie będzie można wykorzystać na remonty i naprawy.
    • Pomoc wypłacana będzie przez ZUS.
  • Składki ZUS
    • Wprowadzone zostają nowe okresy, za które przedsiębiorcom umorzone zostaną składki ZUS:
      • od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku;
      • od 1 stycznia do 31 maja 2025 roku.
  • Umorzenie przyszłych należności z tytułu składek
    • Rozwiązanie będzie dotyczyć składek na:
      • ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
      • Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowy
      • Długość okresu umorzenia zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.
    • Długość okresu umorzenia zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Inwestycje przeciwpowodziowe

  • Uproszczenie procedury dotyczącej odbudowy zniszczonych urządzeń wodnych
    • Odbudowa zniszczonych urządzeń wodnych będzie mogła się odbywać bez uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.  
    • Zwolnienie z tego obowiązku nie będzie całkowicie zwalniać z innych procedur związanych z oceną oddziaływania na obszary Natura 2000.
    • Rozwiązanie dotyczy 66 inwestycji, które zostały uzgodnione z Komisją Europejską przez Dyrektora Generalnego Ochrony Środowiska.
  • Uproszczenie procedury dotyczącej oczyszczania koryt rzek
    • Wody Polskie będą mogły mogą usuwać drzewa i krzewy w korytach rzek bez wcześniejszej zgody.
    • Rozwiązanie będzie dotyczyć także terenów między linią brzegu, a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem.
    • Wody Polskie będą mogły stosować uproszczoną procedurę do końca 2026 roku.
  • Raportowanie do Wód Polskich
    • Gminy, na których terenie znajdują się obszary szczególnie zagrożone powodzią, będą musiały raz na kwartał przekazywać do Wód Polskich rejestr wydanych decyzji o ustaleniu warunków zabudowy.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. (źródło: KPRM)

 

Czytaj też: Projekt nowego mostu w Głuchołazach zaprezentowany! Dwóch ministrów z wizytą w naszym mieście

Zobacz też: 90 milionów złotych wsparcia w Głuchołazach – jak dzielono pomoc dla powodzian?

Zobacz również: Głuchołazy straciły szansę na ponad 79 milionów złotych na mieszkania po powodzi? Czy wszystko zrobiono na czas?

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy mural
Głuchołazy mural
Czym właściwie jest budżet obywatelski? I dlaczego warto zagłosować?
JW

Budżet obywatelski to coraz popularniejsze narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą realnie współdecydować o tym, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu gminy. W skrócie — to forma lokalnej demokracji, w której to my, mieszkańcy, składamy pomysły i wybieramy, co ma zostać zrealizowane w naszej miejscowości.

To nie urzędnicy, ale zwykli ludzie zgłaszają projekty — np. nowe ławki, siłownie plenerowe, nasadzenia roślin, remonty chodników, wydarzenia kulturalne, a nawet murale. Następnie mieszkańcy głosują na te propozycje, które ich zdaniem są najbardziej potrzebne.

Trwa głosowanie w Głuchołazach!

Od 14 do 25 kwietnia 2025 roku trwa głosowanie nad Budżetem Obywatelskim Głuchołaz.
To właśnie teraz mamy szansę wskazać, co chcemy zmienić, upiększyć lub ulepszyć w naszym mieście.

Do wyboru mamy różne projekty — zarówno tzw. małe zadania, jak i duże inwestycje.
Wśród nich znajduje się m.in. propozycja stworzenia nowych murali miejskich, które mają ożywić przestrzeń publiczną i stać się nową wizytówką Głuchołaz.

Dlaczego warto wziąć udział?

✅ Bo każdy głos się liczy — naprawdę.
✅ Bo głosowanie trwa kilkadziesiąt sekund — można to zrobić online.
✅ Bo jeśli nie my zdecydujemy, ktoś zrobi to za nas.
✅ Bo to sposób, żeby pokazać, że mieszkańcy mają głos i z niego korzystają.

Budżet obywatelski to nie tylko głosowanie — to świadomość, że mamy wpływ na nasze otoczenie. I że nawet najmniejsza decyzja może przerodzić się w coś, z czego będziemy dumni.


🗳️ Głosowanie trwa do 25 kwietnia 2025 r.
👉 Strona do głosowania: Głosowanie na propozycję zadań - Gmina Głuchołazy
🎨 Numer projektu muralowego w dużych zadaniach: 4

Nie zwlekaj — pomyśl, kliknij i zagłosuj!

Czytaj też: Kwiecień z kulturą w Głuchołazach

Zobacz też: Kwiecień w Bibliotece Głuchołazy – warsztaty, spotkania i coś dla fanów mangi!

Zobacz również: Głuchołaskie Śniadanie Wielkanocne 2025 – każdy jest mile widziany

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube

 

Głuchołazy droga krajowa
Głuchołazy droga krajowa
Głuchołazy. Rozpoczęło się asfaltowanie drogi krajowej nr 40
JW

Dobre wiadomości dla mieszkańców Głuchołaz i kierowców korzystających z drogi krajowej nr 40. Rozpoczęły się prace związane z układaniem nowej nawierzchni asfaltowej. Drogowcy pracują obecnie na odcinku przy szpitalu, gdzie asfaltowana jest pierwsza warstwa na jednym pasie ruchu.

W przyszłym tygodniu prace mają przenieść się na przeciwległy pas. Równocześnie roboty prowadzone są także na drogach wlotowych do Głuchołaz — na ulicy Wyszyńskiego i Skłodowskiej. Tam zakończono już układanie krawężników oraz kostki brukowej na jezdni. Trwają także prace brukarskie przy chodnikach.

Obecnie w rejonie szpitala wciąż obowiązuje ruch wahadłowy. Po zakończeniu asfaltowania na tym odcinku, ruch ma wrócić do normy i będzie odbywał się w dwóch kierunkach. Następnie drogowcy przeniosą się w stronę mostu, gdzie rozpoczną kolejny etap robót na ulicy Skłodowskiej.

Zakończenie całej inwestycji planowane jest na III kwartał 2025 roku.

Czytaj też: Projekt nowego mostu w Głuchołazach zaprezentowany! Dwóch ministrów z wizytą w naszym mieście

Zobacz też: 90 milionów złotych wsparcia w Głuchołazach – jak dzielono pomoc dla powodzian?

Zobacz również: Głuchołazy straciły szansę na ponad 79 milionów złotych na mieszkania po powodzi? Czy wszystko zrobiono na czas?

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

 

 

Nysa Starostwo Powiatowe
Nysa Starostwo Powiatowe
Będzie nowy most w Markowicach!
JW

Dobra wiadomość dla mieszkańców naszego regionu! Powiat Nyski otrzymał ponad 28 milionów złotych z budżetu państwa na odbudowę mostu w miejscowości Markowice. Nowy most powstanie w ciągu drogi powiatowej 1624O. Będzie miał 65 metrów długości, dwa pasy ruchu i normatywną nośność dostosowaną do potrzeb wszystkich użytkowników drogi.

Projekt przewiduje także zastosowanie nowoczesnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo — zarówno w ruchu drogowym, jak i podczas ewentualnych powodzi. Most zostanie wyposażony w bariery ochronne oraz specjalne urządzenia monitorujące i pomiarowe.

To bardzo ważna inwestycja, która poprawi komunikację i bezpieczeństwo w tej części powiatu. (foto: Powiat Nysa)

Czytaj też: Projekt nowego mostu w Głuchołazach zaprezentowany! Dwóch ministrów z wizytą w naszym mieście

Zobacz też: Nowy most w Głuchołazach – dokumentacja gotowa, teraz czas na decyzje

Zobacz również: Głuchołazy: Prezentacja koncepcji ochrony przed powodzią

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

 

 

 

Głuchołazy
Głuchołazy
Trwają prace drogowe na ul. Wyszyńskiego i Skłodowskiej w Głuchołazach
JW

W Głuchołazach wznowiono prace drogowe w rejonie mostu na Białej Głuchołaskiej. Wszystko to było możliwe dzięki zakończeniu naprawy uszkodzonego gazociągu.

Obecnie roboty trwają na ul. Wyszyńskiego — wymieniane są kolejne warstwy drogi, prowadzone są prace brukarskie na chodnikach oraz przygotowywany jest montaż kabli pod sygnalizację świetlną i oświetlenie drogowe. Prace prowadzone są także przy wlotach ul. Wyszyńskiego i ul. Skłodowskiej do drogi krajowej nr 40.

Jeśli pogoda pozwoli, do połowy kwietnia na prawym pasie ul. Wyszyńskiego zostanie ułożona nowa warstwa nawierzchni. Następnie prace przeniosą się na drugi pas.

W kolejnych tygodniach planowane są dalsze roboty — wymiana kanalizacji, wodociągu, instalacji elektrycznych oraz modernizacja infrastruktury podziemnej. Nowa nawierzchnia drogi zostanie wykonana także na ul. Skłodowskiej.


Uwaga kierowcy!

Przypominamy, że na moście tymczasowym obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Niestety wielu kierowców je lekceważy, co prowadzi do uszkodzeń nawierzchni i dodatkowych utrudnień w ruchu.

Apelujemy o ostrożną jazdę i przestrzeganie przepisów! (foto: GDDKIA)

Czytaj też: Projekt nowego mostu w Głuchołazach zaprezentowany! Dwóch ministrów z wizytą w naszym mieście

Zobacz też: Nowy most w Głuchołazach – dokumentacja gotowa, teraz czas na decyzje

Zobacz również: Głuchołazy: Prezentacja koncepcji ochrony przed powodzią

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

 

 

 

Głuchołazy
Głuchołazy
Wielkanocne Śniadanie na Rynku zapowiedź wyjątkowego wydarzenia w Głuchołazach
JW

We wtorek, 8 kwietnia 2025 roku o godz. 10:00 na głuchołaskim Rynku odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły dotyczące Głuchołaskiego Śniadania Wielkanocnego.

W konferencji wzięli udział burmistrz Paweł Szymkowicz, Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, oraz wolontariusze, którzy na co dzień wspierają działania fundacji i będą również zaangażowani w organizację wielkanocnego śniadania. 

Opowiedzieli o planowanym wydarzeniu, które – podobnie jak wigilijna kolacja – ma na celu wsparcie osób samotnych i potrzebujących, szczególnie tych mieszkających w regionie dotkniętym skutkami powodzi.

Śniadanie odbędzie się w niedzielę wielkanocną, 20 kwietnia 2025 roku o godz. 12:00, na głuchołaskim Rynku – dokładnie tam, gdzie jesienią stanęły słynne gary Fundacji Wolne Miejsce.

I tym razem pod kotłem zapłonie ogień, a w powietrzu uniesie się zapach tradycyjnego żurku, przygotowanego z myślą o wszystkich, którzy tego dnia chcą poczuć wspólnotę i ciepło drugiego człowieka.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie jest otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta i okolic. Zachęcają do udziału i proszą o rozpowszechnianie tej wielkanocnej wiadomości, aby nikt nie spędzał świąt samotnie.

Czytaj też: Kwiecień z kulturą w Głuchołazach

Zobacz też: Kwiecień w Bibliotece Głuchołazy – warsztaty, spotkania i coś dla fanów mangi!

Zobacz również: 10 atrakcji Głuchołaz, które musisz zobaczyć!

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube

 

Głuchołazy
Głuchołazy
Projekt nowego mostu w Głuchołazach zaprezentowany! Dwóch ministrów z wizytą w naszym mieście
JW

To ważny dzień dla Głuchołaz! Dziś podczas oficjalnego briefingu prasowego zaprezentowano projekt nowego mostu nad Białą Głuchołaską.

Przeprawa zastąpi obiekt zniszczony przez katastrofalną powódź, która nawiedziła nasze miasto jesienią ubiegłego roku.

W wydarzeniu wzięli udział:

  • Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury,

  • Marcin Kierwiński, Minister ds. Odbudowy,

  • Paweł Szymkowicz, Burmistrz Głuchołaz,

  • oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Ministrowie podkreślili, że nowy projekt mostu to nie tylko odpowiedź na katastrofę, ale także przykład nowego podejścia do budowania odpornej infrastruktury.

Ubiegłoroczna powódź na południu Polski pokazała, jak istotne jest przygotowanie infrastruktury do ekstremów pogodowych. Dlatego budowa mostu o wyższych parametrach to przykład nowego myślenia o infrastrukturze. Ten projekt zapewni stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo mieszkańców. Mam nadzieję, że nowa inwestycja będzie przykładem dla całej Polski i wzorem do naśladowania dla innych państw odnośnie tego, jak budować odporną na powódź infrastrukturę — powiedział minister Dariusz Klimczak.

Nowy most będzie jednoprzęsłowy, z konstrukcją nośną umieszczoną pod płytą pomostu. Dzięki temu zapewni bezpieczny przepływ wody na poziomie z września 2024 roku, nawet w sytuacji, gdy fala powodziowa przeleje się nad obiektem.

Minister Marcin Kierwiński dodał:

Głuchołazy były symbolem dramatu, jaki dotknął południe Polski pół roku temu. Dziś te same Głuchołazy stają się symbolem odbudowy po kataklizmie, podnoszenia się po powodzi. To będzie Odbudowa Plus, bo ten projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządowców i mieszkańców – co jest tym „plusem”. Odbudowa po powodzi nowej, lepszej, bardziej odpornej infrastruktury to priorytet działań rządu na obszarach dotkniętych ubiegłorocznym kataklizmem.


Bezpieczeństwo, jakość i nowe standardy

Nowy most ma długość 52 metrów i szerokość 17 metrów. Będzie posiadał dwa pasy ruchu i chodniki dla pieszych. Co najważniejsze – nie będzie miał podpór w rzece, co znacznie ograniczy ryzyko uszkodzenia przy wysokich stanach wody.

Projekt powstał z uwzględnieniem wytycznych Wód Polskich, zaleceń Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz wymagań Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Co dalej?

Przypomnijmy – dokumentacja projektowa została już zakończona, a 7 kwietnia 2025 r. złożono wniosek o zmianę decyzji ZRID. Budowa mostu planowana jest na lata 2025–2026. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – Głuchołazy doczekają się nowej, bezpiecznej i trwałej przeprawy.

To nie tylko most – to symbol odbudowy, lokalnej siły i troski o przyszłość naszego miasta.

Po zakończeniu konferencji prasowej, ministrowie oraz zaproszeni goście udali się na spacer w okolice miejsca, gdzie znajdował się zniszczony most. Na miejscu mogli zapoznać się z warunkami terenowymi, porozmawiać z lokalnymi przedstawicielami władz. Ta wizyta była nie tylko formalnością – była wyraźnym sygnałem, że los Głuchołaz i ich przyszłość są traktowane poważnie.

Czytaj też: Nowoczesny sprzęt dla szpitala w Głuchołazach po powodzi

Zobacz też: Powstanie nowe przedszkole w Głuchołazach

Zobacz również: Głuchołazy: Prezentacja koncepcji ochrony przed powodzią

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy