Najnowsze informacje o pomocy uchodźcom w naszej gminie

przez AW
Odsłony: 1385
Głuchołazy
Głuchołazy

Podajemy informacje, które usłyszeliśmy na spotkaniu z władzami miasta;  w piątek (4 marca)

Gmina jest zobligowana przez wojewodę do raportowania ilu mamy uchodźców w gminie

Statut uchodźcy mają ci, którzy od tygodnia przekroczyli granicę z Polską.

Do wczoraj rano ( czwartek) powiat nyski otrzymał kontrakt na 80 osób, które miały być ulokowane u pana Gorzelanego, w ośrodku. Dzisiaj już wiadomo , że kontraktów jest na prawie 700 osób.

Wojewoda podpisuje kontrakty przez starostę z danym ośrodkiem – pierwsza kwota to było 120 zł na osobodzień ( czyli nocleg, wyżywienie – 120 zł). Dzisiaj wiemy, że kontrakty są już niższe – 80zł, 70 zł.

Nie ma refinansowania mieszkania prywatnego. Jeśli ktoś przyjął uchodźców pod swój dach to gmina nie refunduje tego pobytu.

W gminie Głuchołazy są osoby prywatne,  które wyraziły chęć przyjęcia uchodźców

Uruchomiony został  centralny magazyn, punkt zbiórki i jeśli rodzina goszcząca uchodźców  się zgłosi, że potrzebuje środków czystości, produktów żywieniowych krótko i długoterminowych, to jak najbardziej będą  im wydawane.

Gmina nie zbiera pieniędzy, do zbiórek pieniężnych powołane są odpowiednie instytucje, które są wyspecjalizowane i zarejestrowane, gmina nie uruchamia konta.

Jeśli zostały zorganizowane zbiórki pieniędzy ( przez sąsiadów, szkoły inne instytucje) to można za nie kupić rzeczy i przynieść do magazynu centralnego, można je podpisać, ale to nie ma znaczenia bo dystrybucja jest już w rękach gminy

Niektórzy mówią, że te rzeczy trzeba wysłać na Ukrainę. Niestety cała Ukraina jest objęta stanem wojny i nie wolno nam jechać na Ukrainę. Jedynie mogą jechać transporty Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Żeby te  dary dotarły na Ukrainę gmina musi je popakować i posegregować w odpowiednie kategorie, ofoliować, włożyć na paletę, zawieźć do Krapkowic, do magazynu centralnego, bo stamtąd kontenery MSZ specjalnie oznakowane jadą na Ukrainę z pomocą humanitarną.

Obowiązek szkolny dla dzieci ukraińskich nie istnieje, ale zaleca się aby szły do szkoły. Już jest  7 dzieci w Starym Lesie, 2 od poniedziałku w głuchołaskiej szkole i 1 dziecko w przedszkolu.

 Na granicy nie ma pytań o szczepienia, nie ma kwarantanny

Osoby które przekroczyły granicę z Polską nawet te, które nie mają dokumentów – piszą oświadczenia i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

Nasza przychodnia Eskulap przyjmuje te osoby. Być może systemowo uda się jakąś część szczepionek dostarczyć do Eskulapa i osoby, które chcą mogły się zaszczepić

Jeśli pojawi się uchodźca powinien jechać do Opola do  Domu Studenckiego „Sokrates” na ulicy Małopolskiej 22.Tam jest punkt centralny na województwo opolskie i formalnie jest tak, że  uchodźca dostaje skierowanie do danego miasta w woj. opolskim  - bo tam na niego czekają. Więc jeśli wiemy, że ktoś jedzie albo przyjechał kierujmy go do Opola najpierw. Uchodźcy, którzy nie maja dokumentów i są albo będą u nas  mogą wypełnić oświadczenie na miejscu u nas w naszej gminie, które  zostanie dostarczone do Opola.

W Głuchołazach mamy bardzo dużo miejsc noclegowych dlatego większość uchodźców w województwie opolskim będzie w naszej gminie.

W budynku byłej Szkoły Podstawowej nr2 ( w tzw. małej szkole) gmina przygotowała warunki na 20  a może nawet 30 miejsc i wyposaża je z pieniędzy gminy, bez kontraktu Wojewody. To będzie taka baza przejściowa gdy nie ma miejsca w ośrodku.

 Zostały podpisywane umowy na miejsca w ośrodkach: Banderoza – ok. 300 miejsc; Ziemowit, pan Gorzelany, dawna Karolinka, Daglezja.

Głuchołazy będą prawdopodobnie na Opolszczyźnie centrum tej pomocy ze względu na ilość tych miejsc noclegowych.

Magazyn centralny będzie bardziej wykorzystywany dla uchodźców, którzy są na miejscu; dla dzieci, które są w Skowronku. Jeśli będzie czegoś za dużo to zostanie wywiezione do Krapkowic, żeby to trafiło do Ukrainy; żeby się nie zmarnowało. Magazyn jest czynny codziennie od godziny 7:00 do 15:00. Dyżurują tam pracownicy OPS i pomagają w segregowaniu przyniesionych rzeczy. Od 16: do 18:00 trwa również dyżur. W sobotę od 9:00 do 11:00. Wolontariusze mile widziani.

Można się skontaktować z tymi ośrodkami, które już przyjmują uchodźców i zapytać co jest im najbardziej potrzebne.

Ruszą programy – dofinansowania dla przedsiębiorców zatrudniających uchodźców.

Centrum Kultury włączy się w pomoc uchodźcom umożliwiając uczestnictwo w zajęciach dla dzieci; można będzie skorzystać z komputerów i Internetu. Gabloty na Centrum Kultury (największe w mieście) będą również wykorzystywane do umieszczania różnych informacji. Radio w Głuchołazach „Inne rado”  za tydzień lub dwa również ma posłużyć jako kanał informacyjny dla uchodźców, radio to można również usłyszeć w Internecie.

Pod numerem 112 dostępny  jest tłumacz przysięgły – medyczny, który będzie pośrednikiem między pacjentem a lekarzem.