Głuchołazy burmistrz
Głuchołazy burmistrz
Burmistrz tłumaczy się z podwyżek podatków
es
Odsłony: 156

Na stronie Urzędu Miejskiego w Głuchołazach ukazało się pismo, w którym burmistrz tłumaczy się z podwyżek podatku, które razem z radnymi zafundował mieszkańcom naszej gminy w przyszłym roku kalendarzowym. W obszernym wywodzie możemy przeczytać o klęskach, które spadły na naszą gminę w postaci inflacji, zmian w podatku PIT, wzrostu minimalnego wynagrodzenia, niedostosowania subwencji oświatowej, wzrostu liczby osób w DPS-ach oraz wzrostu oprocentowania kredytów zaciągniętych przez gminę.
Wszystkie te plagi do reszty osłabiły finanse gminy, które nigdy przecież nie były w dobrej kondycji, i dlatego władze miasta zdecydowały się przerzucić ciężar reperacji gminnego portfela na mieszkańców w postaci wyższych podatków. Aby łatwiej było nam przełknąć cios podatkowy, władze gminy zaprezentowały stawki podatkowe w innych gminach, ale nie wiadomo, dlaczego akurat w tych, bo na przykład gminy Nysa jakoś w wykazie znaleźć nie można, a leży stosunkowo blisko Głuchołaz.
Zakładamy, że można by przygotować równie długą listę gmin, w których podatki są niższe, ale rozumiemy, że skoro intencją autora pisma było tłumaczenie, dlaczego podrożały u nas podatki, wybrał takie gminy jak Opole czy Kędzierzyn-Koźle. Nie wykluczamy, że zaprezentowane argumenty do kogoś przemówią.

Zobacz też: Głuchołazy niedobre do życia

Czytaj też: Basen poszedł w odstawkę

Zobacz również: Burmistrz i radni zaglądają do kieszeni podatników

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

Głuchołazy radni
Głuchołazy radni
Brązowy medal dla D. Szenawy
es
Odsłony: 93

Głuchołazianin D. Szenawa zdobył brązowy medal w kategorii Mens Sport Shorts na Mistrzostwach Europy Nabba i WFF w Pradze.

Na to wydarzenie wuefista z Głuchołaz czekał od maja, kiedy to okazało się, że dzięki dobremu wynikowi w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Nabba i WFF został zakwalifikowany do kadry Polski. Wysiłek się opłacił i oto mamy w Głuchołazach brązowego medalistę mistrzostw Europy.

Zobacz też: Głuchołazianin wygrał Golden Trail Championship

Czytaj też: Co z kładką przez Białkę?

Zobacz również: D. Szenawa mistrzem Polski

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

Głuchołazy
Głuchołazy
Głuchołazy niedobre do życia
es
Odsłony: 374

Ranking "Gmina dobra do życia" przygotowany przez "Serwis Samorządowy PAP" rozłożył gminę Głuchołazy na łopatki. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich województwa opolskiego z miastem powyżej 5 tys, mieszkańców zajęliśmy ostatnie miejsce, a przegoniły nas takie gminy jak Otmuchów, Paczków, Wołczyn itp.
Ranking opracowano na podstawie 48 wskaźników cząstkowych, które określają jakość życia i stopień zaspokojenia potrzeb człowieka. Wśród wspomnianych wskaźników znalazły się m.in.: środowisko naturalne, rozwój demograficzny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, infrastruktura, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność i jakość usług.
Ostatnie miejsce w rankingu niesie jasny przekaz: Gorzej gmina Głuchołazy wypaść nie mogła, a przeprowadzone badania potwierdziły jedynie to, o czym obiektywnie patrzący na świat mieszkańcy naszej gminy od dawna wiedzieli.

Zobacz też: Na stojaki nie szczędzono grosza

Czytaj też: Basen poszedł w odstawkę

Zobacz również: Głuchołazy przegrywają z Nysą 1:7

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

 

Głuchołazy sesja
Głuchołazy sesja
Czemu śmieci droższe?
es
Odsłony: 1736

Pewnie że wszystko drożeje, ale podwyżka śmieci w naszej gminie podyktowana jest nie tylko wzrostem cen usług i kosztów odbioru odpadów na wysypisku śmieci. Może gdyby władze gminy nie szły na łatwiznę i rzetelnie rozłożyły kwotę za wywóz odpadów na wszystkich mieszkańców, nasze opłaty byłyby niższe. Przeciwko podniesieniu stawki za odbiór odpadów głosowali niektórzy radni, a radny J. Wanicki uzasadnił taką decyzję trzema argumentami. Urząd statystyczny podaje, że w gminie Głuchołazy mieszka ponad 23 tys. mieszkańców, a w ewidencji płacących za śmieci jest tylko 17,8 tys. osób. Poza tym urzędnicy mają problem ze ściągalnością należności za śmieci nawet od tych, którzy złożyli deklaracje. Straty z tego tytułu to ok. 900 tys. złotych, przy czym w ostatnim okresie zaległości wzrosły o ok. 45 tys. złotych. Radny J. Wanicki uważa także, że przedstawiona parę minut przed sesją kalkulacja, na podstawie której ustalono wysokość opłat, nie jest na tyle szczegółowa, by ocenić, czy przyjęty przez władze gminy algorytm, sprawiedliwie rozdziela ciężar opłat na mieszkańców.

Czytaj też: Czy Burmistrz działał na podstawie i w granicach prawa?

Zobacz też: Opłaty za śmieci uchwalone

Zobacz również: Zwroty pieniędzy za pakowanie

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.