Trójka mieszkańców powiatu straciła blisko 320 tysięcy złotych

przez JW
Odsłony: 602
Głuchołazy policja
Głuchołazy policja

W miniony weekend trzech mieszkańców naszego powiatu padło ofiarą podstępnych oszustw,

tracąc blisko 320 tysięcy złotych. Metody, takie jak oszustwo "na wnuczka," "na wypadek," czy nawet podszywanie się pod pracownika banku, stały się coraz bardziej powszechne w przypadku osób starszych. Oszuści, wykorzystując zaufanie i dobroć seniorów, stosują różne chwyty, aby wyłudzić od nich pieniądze.

Typowy scenariusz tego rodzaju oszustw polega na tym, że sprawca dzwoni do osoby starszej, podszywając się pod krewnego, wnuczka czy nawet pracownika banku. Wykorzystując emocje, informują o nagłej sytuacji wymagającej pilnej pomocy finansowej. W efekcie seniorzy, nieświadomi podstępu, przekazują oszustom swoje oszczędności.

W przypadku ostatnich wydarzeń, trójka mieszkańców powiatu nyskiego padła ofiarą oszustw "na wypadek," tracąc ogromne sumy pieniędzy. Apelujemy o ostrożność oraz regularną rozmowę ze swoimi bliskimi, zwłaszcza w przypadku podejrzanych sytuacji.

Jak się chronić?

1. Zweryfikuj tożsamość:

Zadawaj pytania, na które tylko prawdziwy członek rodziny byłby w stanie odpowiedzieć. Spróbuj przypomnieć sobie szczegóły z dzieciństwa lub ważne rodzinne wydarzenia.

2. Nie udzielaj informacji osobistych przez telefon:

Unikaj udzielania informacji osobistych czy finansowych w odpowiedzi na niespodziewane połączenia. Bądź szczególnie ostrożny w rozmowach z nieznajomymi.

3. Potwierdź informacje:

Skontaktuj się z rodziną, aby potwierdzić, czy rzeczywiście miała miejsce jakaś sytuacja nagłej potrzeby finansowej. Oszuści często starają się działać szybko, więc warto zweryfikować informacje przed podjęciem jakichkolwiek działań.

4. Ostrożność z bankami:

Pamiętaj, że banki nigdy nie proszą o poufne dane przez telefon. Upewnij się, że rozmawiasz z prawdziwym pracownikiem banku, jeśli dostajesz nieoczekiwane połączenie.

Oszustwa "na wnuczka," "na wypadek," "na pracownika banku" to podstępne praktyki, których celem jest wykorzystanie dobroci osób starszych. Warto zachować czujność i dbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza wobec apeli o pomoc, które mogą brzmieć bardzo wiarygodnie. Zweryfikuj tożsamość i informacje, zanim podzielisz się swoimi danymi finansowymi. Pamiętaj, że rozwaga może uchronić Cię przed niebezpiecznymi konsekwencjami oszustw.

Czytaj też: 33-latek z Głuchołaz zatrzymany z narkotykami

Zobacz też: Kobieta z fantazją w samochodzie

Zobacz również: 88-latka oszukana - jak uniknąć pułapek?

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube