Głuchołazy cmentarz
Głuchołazy cmentarz
Pasja według Josepha Krautwalda
rw

W liturgii Wielkiego Postu słowem kluczowym jest Pasja.

Słowo pochodzi z języka łacińskiego (passio – cierpienie, męka) i oznacza opis Męki Pańskiej, obejmujący wydarzenia od pojmania Jezusa w Ogrójcu (czwartek) do Jego śmierci na krzyżu (piątek). Wydarzenia te, określane w teologii chrześcijańskiej jako zbawcze, na przestrzeni wieków stały się tematem licznych dzieł artystycznych.

W twórczości Josepha Krautwalda (1914-2003), rzeźbiarza pochodzącego z Burgrabic, Pasja Chrystusa zajmuje nie tylko szczególne miejsce (jest on autorem licznych przedstawień drogi krzyżowej), ale też rozpoczyna twórczość artystyczną. Jego pierwszym dziełem rzeźbiarskim, o charakterze narracyjnym, jest relief „Opłakiwanie”, wykonany w 1938 roku na nagrobku Konrada Methnera. Nagrobek znajduje się na Cmentarzu Komunalnym w Głuchołazach. Dzieło to zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na walory artystyczne (klasyczne piękno), ale także na bogactwo treści i liryczność.

Temat został ujęty w sposób niekonwencjonalny w stosunku do jego tradycyjnych przedstawień. Scenę Opłakiwania zazwyczaj umieszczano pod krzyżem, albo przy grobie, natomiast Joseph Krautwald przedstawił ją niejako w drodze, pomiędzy zdjęciem z krzyża a złożeniem do grobu. Oto dwaj uczniowie na rozciągniętym całunie niosą martwe Ciało Jezusa. Sztywne, wyprostowane Ciało Chrystusa stanowi poziomą przeciwwagę dla idących obok postaci: Jana Apostoła, Marii Magdaleny, Maryi Matki Jezusa, Marii Kleofasowej i Józefa z Arymatei.

Jan Apostoł podtrzymuje Ciało Jezusa, obejmując Jego stopy. Artysta przedstawił go, zgodnie z przekazem biblijnym, jako młodzieńca. Jego zmarszczone czoło wyraża ból i niezrozumienie sytuacji. Idąc jako pierwszy w orszaku żałobnym, nie patrzy przed siebie, ale w górę, jakby tam szukał wskazówki, jak iść i odpowiedzi na swoje wątpliwości.

Drugą osobą niosącą Ciało Chrystusa jest Józef z Arymatei. Jego szlachetne oblicze wyraża mądrość i dostojeństwo. Podtrzymuje zwisający całun, który podarował Jezusowi. Ze smutkiem i zadumą spogląda na twarz Zbawiciela. Tak jak Jan Apostoł patrzący w górę otwiera procesję żałobną, to Józef pochylając się nad Jezusem, w sposób naturalny ją zamyka.

Kobieta z pochyloną głową to Maryja, Matka Jezusa. Postać Maryi wraz z Ciałem Syna tworzy formę krzyża, co wyraża Jej udział w dziele zbawienia. Rzeźbiarz umieścił Ją na pierwszym planie, najbliżej widza, chcąc także podkreślić Jej nową misję - Matki Kościoła i współpośredniczki pomiędzy Bogiem, a człowiekiem. Złożone dłonie Maryi wyrażają cichy ból, a pochylona głowa pokorę wobec Bożej woli.

Po drugiej stronie Ciała Jezusa, obok Józefa z Arymatei, idzie Maria Kleofasowa. Ma, podobnie jak Maryja, złożone ręce. Będąc także matką, najlepiej rozumie ból Maryi i przez ten gest wyraża zjednoczenie z Nią w cierpieniu. Przed Marią Kleofasową, niepewnym krokiem podąża Maria Magdalena. Prawą ręką ociera łzy, a lewą podtrzymuje suknie.

Wszystkie postacie mają bose stopy. W ten sposób artysta chciał zwrócić uwagę na świętość wydarzenia, nawiązując tym do symbolicznego zdjęcia sandałów przez Mojżesza, wobec Boga, objawiającego się w płonącym krzewie.

Ciało Chrystusa nosi znamiona męki (rany na stopach i dłoniach, rana boku), ale nie jest przedstawione jako umęczone i boleściwe. Zostało ukazane jakby już przemienione i uwielbione. Przygotowane do powstania z martwych.

Tło płaskorzeźby jest neutralne. Artysta pominął elementy krajobrazu i miejsca opłakiwania (wzgórze ukrzyżowania, skalny grób), aby nic nie rozpraszało widza w kontemplacji Męki i Śmierci Jezusa. Scenę umieścił w nieokreślonej czasoprzestrzeni, podkreślając jej uniwersalność – Ofiara Chrystusa obejmuje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przez maksymalne wychylenie postaci z tła płaskorzeźby, ułożenie ich ciała, zwłaszcza stóp, z mistrzostwem ukazał idący orszak żałobny.

I tak orszak z Ciałem Chrystusa podąża przez wieki. A teraz właśnie zbliża się do nas.

RW

Czytaj też: Tajemnicze odkrycie w kościele w Głuchołazach – co wiemy na ten moment?

Zobacz też: Kupcy z Ziegenhals – między tradycją a nowoczesnym handlem

Zobacz również: 10 atrakcji Głuchołaz, które musisz zobaczyć!

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube

 

 

 

Głuchołazy rynek
Głuchołazy rynek
Zaproszenie na Śniadanie Wielkanocne w Głuchołazach!
JW

Burmistrz, Caritas parafialna i Ośrodek Pomocy Społecznej w Głuchołazach serdecznie zapraszają osoby ubogie, samotne i bezdomne na Śniadanie Wielkanocne.

Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o godz. 10:00 w Ośrodku "Banderoza".

 

Głuchołazy kolektor ściekowy
Głuchołazy kolektor ściekowy
170 milionów złotych na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Głuchołazy z rządowym wsparciem
JW

Rząd przeznaczył ponad 170 milionów złotych na odbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w różnych częściach Polski. Środki te mają pomóc gminom, które ucierpiały w wyniku powodzi oraz potrzebują pilnych inwestycji w systemy wodne i kanalizacyjne.

Wśród wspartych miejscowości znalazły się również Głuchołazy. Gmina otrzymała ponad 25 milionów złotych na odbudowę ujęcia wody. To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców, ponieważ zapewni stabilny dostęp do czystej wody oraz poprawi bezpieczeństwo wodne w regionie.

To nie jedyna pomoc dla Głuchołaz. W 2024 roku, ze środków rządowych, zrealizowano również odbudowę kolektora ściekowego z Głuchołaz do Nysy. Inwestycja ta kosztowała 6,2 miliona złotych.

Poza Głuchołazami, środki trafiły również do Brzegu (42 mln zł), Paczkowa (26 mln zł), Lewina Brzeskiego (7 mln zł) oraz Tułowic.

Czytaj też: Projekt nowego mostu w Głuchołazach zaprezentowany! Dwóch ministrów z wizytą w naszym mieście

Zobacz też: 90 milionów złotych wsparcia w Głuchołazach – jak dzielono pomoc dla powodzian?

Zobacz również: Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy