Spośród najmędrszych wybrani

przez RW
Odsłony: 1552
Burgrabice gmina Głuchołazy
Burgrabice gmina Głuchołazy

Święta Bożego Narodzenia dobiegają końca. Do Dzieciątka Jezus z pokłonem przybyli już aniołowie, pasterze i okoliczni mieszkańcy.

A na koniec historia zbawienia pozostawiła miejsce dla najznakomitszych gości – Trzech Króli.
„Do wtóru liry dziś śpiew mój/ Na chwałę Magów się sili/ Co na pielgrzymkę nabożną/ Z Persji dalekiej ruszyli”. Tak rozpoczyna swoją odę O pokłonie Magów żyjący w VII wieku św. Sofroniusz, patriarcha Jerozolimy i poeta.
Tradycja nadała Magom imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, i wskazała na Persję jako kraj ich pochodzenia. „Od wschodu przybyli/ Z pośpiechem, tęsknotą gnani/ i weszli do Jeruzalem - / Spośród najmędrszych wybrani”.
Mędrcy-Magowie studiowali prastare księgi i zgłębiali tajniki wiedzy. Badali niebo szukając zasady istnienia Wszechświata. Kiedy ujrzeli Gwiazdę Przedwiecznego, która zwiastowała Jego nadejście, wyruszyli w drogę na spotkanie. Zabrali dary iście królewskie, w końcu dla Najważniejszego Króla: złoto, zapewne z Ofiru, bo tam najprzedniejsze, wyborne kadzidło z Petry i mirrę z najlepszych balsamowców.
Dziś na pamiątkę tego wydarzenia, w Uroczystość Trzech Króli mamy obrzęd błogosławieństwa kredy i kadzidła. Dym i zapach kadzidła, który tego dnia wypełni kościoły i nasze domy symbolizuje intencję czynienia wszystkiego na chwałę Bożą.
W kościele w Burgrabicach szopka co rok piękniejsza. Wielka gwiazda nad ołtarzem przypomina o tej Betlejemskiej. Zza rogu ołtarza wysuwają się figury Trzech Króli. Są już blisko.

RW

Czytaj też: Piękna Madonna z Biskupowa

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: A Bolkowice są w Jarnołtówku

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.