Góra Apla nasza sąsiadka

przez RW
Odsłony: 1045
Burgrabice gmina Głuchołazy
Burgrabice gmina Głuchołazy

W centrum Burgrabic ulokowała się Góra Apla (342 m), chociaż tak naprawdę to pierwsi osadnicy przed wiekami osiedlili się w jej sąsiedztwie. 

Góra stanowi malowniczy akcent miejscowości. Porośnięta różnorodnym drzewostanem, wyniosła od strony ulicy, opada łagodnym stokiem. U jej podnóża potok Maruszka, który przepływa Marmurową Dolinę w Sławniowicach, łączy się z rzeką Morawką (Morą).  

W drugiej połowie XX wieku Góra Apla była ulubionym miejscem biwakowym dla młodzieży szkolnej, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym. Stanowiła dobre zaplecze dla lekcji przyrody. Z kolei dorośli organizowali rodzinne biwaki w niedzielne popołudnia. Z najwyższego wzniesienia można było spojrzeć na Burgrabice z góry i poszukać znajomych miejsc. Dziś drzewa podrosły i zasłaniają widok, tylko w oddali na horyzoncie widać Złotą Górę, a z prawej strony kopułę kościoła św. Bartłomieja. 

Starsi mieszkańcy Burgrabic przekazali, że tajemnicza nazwa góry pochodzi od nazwiska jej przedwojennego właściciela, dlatego wśród miejscowych przyjęła się nazwa „Apla Góra”. 

Początek roku 2022. Na dworze temperatura plusowa. Góra Apla jest niewysoka, ale podejście strome, stąd i trudne. Cicho i spokojnie. Pomiędzy drzewami przeciska się światło słoneczne, aż trudno uwierzyć, że to środek zimy. Dookoła wszystko głosi chwałę Stwórcy. 

Czytaj też: Piękna Madonna z Biskupowa

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: A Bolkowice są w Jarnołtówku

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

 

RW