Głuchołazy Dom Seniora
Głuchołazy Dom Seniora
Ważą się losy punktu szczepień
es
Odsłony: 14

Do czwartku miały zapaść w Warszawie ostateczne decyzje dotyczące powstania nowego punktu szczepień w Głuchołazach – powiedział na antenie Radia Nysa wiceburmistrz naszej gminy. Stworzenia punktu szczepień przeciwko COVID-19 podjęła się zamiejscowa firma z Krapkowic, która już obsługuje podobny punkt i zamierza rozszerzyć swoją działalność na Głuchołazy. Ma swój personel medyczny i tylko czeka na ostateczne rozstrzygnięcia, czy dostanie szczepionki. Planuje się, że nowy punkt może obsłużyć ok. tysiąc osób tygodniowo, a to bardzo pomogłoby głuchołazianom, którzy masowo szczepią się poza swoją gminą.

Czytaj też: Gdzie ten punkt szczepień?

Zobacz też: Czy będzie więcej punktów szczepień?

Zobacz również: Szczepimy się wszędzie, ale rzadko w Głuchołazach

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

Burgrabice w gminie Głuchołazy
Burgrabice w gminie Głuchołazy
Stanowisko nietoperzy w Burgrabicach
Artykuł nadesłany
Odsłony: 10

Na wieży kościoła parafialnego w Burgrabicach znajduje się oznakowane siedlisko nietoperzy. Nasuwają się słowa Psalmu 84: „Jak miłe są przybytki Twoje, Panie Zastępów! (…) Nawet wróbel dom sobie znajduje i jaskółka gniazdo, gdzie złoży swe pisklęta – przy Twoich ołtarzach Panie Zastępów (…) Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie”.  Wprawdzie nietoperze to nie ptaki, ale tak, jak w cytowanym Psalmie, kościół stanowi dla nich wygodne i bezpieczne schronienie. 

O nietoperzach wiemy niewiele. Zazwyczaj są to jakieś zasłyszane przesądy z koszmarnych legend, które nijak mają się do rzeczywistości. A są to zadziwiające stworzenia. Chociaż latają,  to jednak należą do ssaków. Mają typowe dla ssaków futerko. Na swoje siedliska wybierają miejsca niedostępne, kryjąc się przed ludźmi i drapieżnikami. W miejscach tych nic nie zmieniają, nie budują i niczego nie niszczą. Należy wiedzieć, że w Polsce wszystkie nietoperze są pod ochroną. 

Podkowiec mały, który siedliskuje w Burgrabicach to najmniejszy z nietoperzy i szczególnie chroniony. Mierzy ok. 4 cm i waży do 10 gramów, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi ok. 25 cm. Podczas hibernacji (od października do kwietnia) wygląda jak wiszący kokon, ponieważ owija się skrzydełkami, aby zatrzymać jak najwięcej ciepła. Żywi się komarami, ćmami i muchówkami. Na żer wylatuje po zachodzie słońca. 

Siedliska nietoperzy świadczą o czystym i zdrowym klimacie. Oby nietoperze mieszkały obok nas jak najdłużej. 

RW 

Czytaj też: Pasja według Josepha Krautwalda

Zobacz też: Nyski odcinek Drogi Jakubowej

Zobacz również: Burgrabicka Złota Góra

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

 

 

 

Głuchołazy Park Zdrojowy
Głuchołazay Park Zdrojowy
Spotkajmy się na koncercie
JW
Odsłony: 22

Koncerty Promenadowe to wydarzenie, na które Fundacja Benevolens zaprasza  9 maja 2021 r. o godzinie 15:00.

Wystąpi Dawid Brzozowski (gitara, śpiew). Tytuł muzycznego spotkania „W górskiej krainie”.

Przez dziewięć kolejnych tygodni w Parku Zdrojowym przy Górnym Stawie w Głuchołazach odbywać się będą koncerty muzyczne. Wstęp jest bezpłatny, a repertuar różnorodny. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj więcej
Głuchołazy - system śmieciowy
Głuchołazy - system śmieciowy
Śmieci podrożeją
es
Odsłony: 116

Nie ma wątpliwości, że śmieci podrożeją. Na antenie Radia Nysa wiceburmistrz  Głuchołaz powiedział, że prawdopodobnie cena za wywóz odpadów wyniesie poniżej 30 zł od osoby i jest to poniekąd dobra wiadomość, bo po pierwszym przetargu wyglądało na to, że zapłacimy ok. 41 zł od osoby. Podwyżka śmieci spowodowana jest wzrostem cen w punkcie ich odbioru w Domaszkowicach oraz wzrostem cen robocizny i maszyn. Roman Sambor zauważył, że nie wróci się już do tego, co było, ale utrzymamy ceny na poziomie sąsiednich gmin. Dokładną cenę za śmieci poznamy już wkrótce.

Czytaj więcej
21 projektów powalczy o budżet obywatelski
es
Odsłony: 201

Powołany zespół ocenił już wnioski startujące w rywalizacji o budżet obywatelski i zakwalifikował je do następnego etapu, czyli głosowania. Mieszkańcy naszej gminy będą w tym roku wybierać spośród 21 propozycji zgłoszonych przez instytucje i osoby prywatne. Na zwycięzców czeka w sumie 200 tys. złotych, ale zgłoszone zadania opiewają na 807 tys. złotych, co oznacza, że tylko 25 % pomysłów uda się zrealizować. Głosowanie już w maju.

Czytaj więcej