Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje o rozbudowie drogi krajowej nr 40 w Głuchołazach

przez JW
Odsłony: 2811
Głuchołazy fragment DK40
Głuchołazy fragment DK40

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła podpisanie umowy na rozbudowę niespełna kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 40 w Głuchołazach.

Wartość prac oszacowano na 38 282 229,55 zł, a zadanie zostanie zrealizowane przez konsorcjum Himmel i Papesch Opole, będące liderem konsorcjum, oraz firmę Adac Lewar. W ciągu tego miesiąca przekażemy wykonawcy plac budowy. Projekt inwestycji jest finansowany z budżetu państwa.

Celem inwestycji jest podniesienie parametrów technicznych i użytkowych drogi poprzez wzmocnienie konstrukcji oraz zwiększenie parametrów nośności do 11,5 t/oś. Planuje się również dodanie pasów do skrętu w lewo na skrzyżowaniach, w tym również na tych z sygnalizacją świetlną, aby poprawić płynność ruchu. W planach jest również rozbudowa skrzyżowań, w tym jednego w formie ronda oraz dwóch ze światłami.

Jednym z istotnych elementów inwestycji będzie budowa nowego mostu. Aktualny obiekt nad rzeką Białą Głuchołaską zostanie zastąpiony nowym mostem o wyższych parametrach przepływu wód. Jest to szczególnie istotne w kontekście potencjalnych wezbrań powodziowych na tej podgórskiej rzece. Podczas prac, ruch zostanie przekierowany na tymczasowy most, który zostanie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie docelowego mostu.

Na ponad kilometrowym odcinku drogi krajowej planowane jest także przebudowanie istniejących chodników oraz wybudowanie nowej drogi dla pieszych i rowerów, która prowadzić będzie od skrzyżowania z ul. K. Miarki do skrzyżowania z ul. Bohaterów Warszawy.

Dodatkowo, w ramach zadania przewidziano budowę i przebudowę oświetlenia, odwodnienia, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz infrastruktury technicznej, takiej jak kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa, teletechniczna i elektroenergetyczna. Wykonawca będzie odpowiedzialny za wybudowanie kanału technologicznego.

Planowane rozpoczęcie prac na tym odcinku zaplanowano na trzeci kwartał bieżącego roku, a zakończenie inwestycji przewidziano na rok 2025.

Mamy nadzieję, że rozbudowa drogi krajowej nr 40 w Głuchołazach przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżowania oraz ułatwi codzienne przemieszczanie się mieszkańcom i turystom. Będziemy na bieżąco informować o postępach prac i zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie udostępnimy wszelkie szczegóły związane z realizacją tego ważnego projektu. (foto: GDDKiA w Opolu)

Czytaj też: Nowe miejsca do parkowania w Głuchołazach

Zobacz też: Nowe ławki na Górze Chrobrego

Zobacz również: Znów potrzebny kredyt

Czytaj też: Z gminy Głuchołazy zniknęło 2269 osób

Nasza strona: glucholazy.eu

Głuchołazy - portal miasta i gminy. Wiadomości i komentarze.

FB strona 

FB grupa Głuchołazy

Głuchołazy na YouTube

(foto: GDDKiA w Opolu Głuchołazy fragment DK40)

 

( foto: GDDKiA w Opolu Głuchołazy fragment DK40)